Home » Fotbal, International » Ce finala de Champions League! Real Madrid – Atletico Madrid 4-1, dupa cele doua reprize de prelungiri

real madrid Real Madrid a castigat trofeul Campions League, pentru a zecea oara in istorie, dupa ce  a reusit egalarea la 1, in minutul 90+3, prin golul lui Sergio Ramos. Jocul s-a decis in repriza a doua de prelungiri, cand Real Madrid a reusit sa marcheze 3 goluri, prin Bale, Marcelo si Cristiano Ronaldo.

In finala Champions League de la Lisabona, prima din istorie intre doua echipe  din acelasi oras, s-au intalnit marele rivale Real Madrid si Atletico Madrid.

Diego Simeone a fost nevoit sa faca prima schimbare dupa doar 9 minute de joc, Diego Costa (accidentat) fiind inlocuit de Adrian Lopez. Totusi, Atletico avea sa marcheze unicul gol al primei reprize, prin Diego Godin, care a inscris cu capul, dupa ce a castigat duelul aerian cu Sami Khedira. In repriza secunda, Real a tot incercat golul egalizator, dar apararea lui Atletico sau portarul Courtois au avut interventii salvatoare. Carlo Ancelotti s-a vazut nevoit sa schimbe si sistemul de joc, scotandu-i din teren pe Coentrao, Khedira si Benzema, in locul lor intrand Marcelo, Isco si Morata. Insistenta lui Real avea sa dea roade in minutul 3 de prelungiri din reprizei secunda, cand Sergio Ramos a trimis plasat mingea cu capul. Atletico a cedat jocul atat fizic cat si psihic, primind 3 goluri in repriza secunda de prelungiri. Bale a dus scorul la 2-1 , in minutul 110, Marcelo a marit avantajul la 3-1 in minutul 118, iar in minutul 120 , Cristiano Ronaldo bifeaza recordul de goluri marcate intr-o editie de Champions League (17 goluri), dupa ce a executat precis penalty-ul acordat lui Real.

Cu aceasta reusita, Real Madrid este prima echipa din istoria Uefa Champions League ce ajunge la 10 trofee castigate.