Home » Alte sporturi, International, Uncategorized » Finala Australian Open: Djokovic-Murray 6-1, 7-5, 7-6. Sarbul cucereste trofeul pentru a sasea oara

Finala Australian Open: Djokovic-Murray 6-1, 7-5, 7-6. Sarbul cucereste trofeul pentru a sasea oara

novak djokovic campion australian open In finala masculina de tenis de la Australian Open, disputata duminica, numarul 1 mondial, Novak Djokovic, a trecut in 3 seturi de britanicul Andy Murray, ultimul set fiind decis in tie-break.

Primul set a fost dominat categoric de numarul 1 mondial, care s-a impus rapid cu 6-1. A urmat apoi un set mai lung, de 80 de minute, castigat si de aceasta data de Djokovic, cu 7-5. Andy Murray si-a schimbat stilul de joc in cel de-al treilea set, a fost mai agresiv in ofensiva, reusind sa duca setul in tie-break. Novak Djokovic si-a pastrat calmul si in tie-break, in timp ce Murray a fortat, dar a gresit mult, avand si doua duble greseli la serviciu. Djokovic a condus cu 6-1, britanicul a reusit sa anuleze doua mingi de meci, dar nu a mai avut raspuns la serviciul sarbului, care a castigat meciul cu un as.

De mentionat ca victoria lui Novak a fost pe deplin meritata, acesta avand mai putine greseli nefortate decat adversarul, 47 fata de 65, dar si mai multe puncte castigatoare, 123 fata de 99.

Cu aceasta victorie din finala, Novak Djokovic ajunge la 6 trofee cucerite la Australian Open, din 6 finale, in timp ce Andy Murry inregistreaza cea de-a 5-a infrangere din 5 finale disputate.

Castigatorul aceste competitii va incasa un cec in valoare de 3.4 milioane de dolari australieni si 2000 de puncte ATP, in timp ce finalistul va primi 1.7 milioane de dolari australieni si 1200 de puncte in clasamentul mondial de tenis masculin.