Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Irlanda- Suedia 1-1 (0-0). Suedia a terminat meciul fara sut pe spatiul portii

suedia irlanda 1-1 In primul meci al grupei E, Irlanda si Suedia au terminat la egalitate 1-1, golul suedezilor fiind marcat de irlandezul Clark, care a deviat nefericit in propria poarta.

Pe Stade de France, Suedia si Irlanda au jucat meciul de debut la Euro 2016. Irlandezii au evoluat curajos, dominand autoritar primele 45 de minute. Jeff Hendrick a avut ocazia reprizei, sutul sau din afara careului lovind bara transversala.

Tot irlandezii au fost periculosi dupa pauza, golul venind meritat in minutul 48. Seamus Coleman a centrat de pe partea stanga, iar Wes Hoolahan finalizeaza cu o executie superba, un sut din prima la coltul lung din interiorul careului. Imediat dupa gol, suedezii au aparut in ofensiva, dar nu au reusit sa cadreze mingea pe spatiul portii. Chiar si in aceste conditii Suedia a egalat in minutul 71. Nordicii au facut un joc prelungit de pase, centrarea de pe partea stanga a lui  Zlatan Ibrahimović l-a incurcat pe fundasul Clark, care a trimis nefericit cu capul in propria poarta din 2  metri.

Jocul s-a incheiat la egalitate, dar trebuie mentionat faptul ca Suedia a bifat un gol pe tabela de marcaj, desi nu a avut nici macar un sut pe spatiul portii tot meciul. In urmatoarea etapa, Irlanda va intalni Belgia, in timp ce Suedia va evolua contra Italiei.

Irlanda- Suedia   1-1 (0-0)