Home » Fotbal, International » Fotbal: Rezultatele si marcatorii din preliminariile Campionatului European, etapa I-a, 07.09.2014. Portugalia si Ungaria, surprizele negative

preliminarii CE 2016  In prima zi din preliminariile Campionatului European 2016, Romania a reusit o victorie importanta in fata principalei favorite a grupei, Grecia, in timp ce Ungaria si Portugalia au pierdut pe teren propriu in fata Irlandei de Nord, respectiv, Albania.

Debut cu dreptul Pentru Romania in Grecia, singurul gol al intalnirii fiind marcat de Cirprian Marica, in minutul 10, din lovitura de la 11 metri. de mentionat ca Romania a jucat din minutul 54 fara capitanul nationalei, acelasi Cirprian Marica fiind eliminat dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben.

Din grupa noastra mai putem nota rezultatul supriza pe terenul Ungariei, gazdele pierzand in fata Irlandei de Nord, golul victoriei pentru oaspeti fiind marcat de Kyle Lafferty (foto), in minutul 88.

O surpriza poate si mai mare s-a realizat in Portugalia, unde gazdele au pierdut in fata Albaniei, singurul gol al intalnirii fiind marcat de Bekim Balaj in minutul 52.

De notat si debutul nefast al nationalei din Gibraltar, echipa ce a pierdut fara drept de apel in fata Poloniei cu 0-7, Robert Lewandowski reusind sa inscrie de 4 ori (min. 50, 53 , 86, 90+2) , printre marcatori fiind si jucatorul Stelei, Lukasz Szukała (min. 58).

Iata rezultatele cmplete si marcatorii de la debutul campaniei de calificare pentru Campionatul European din Franta: