Home » Handbal, International, National » Handbal feminin, C.M. 2015: Suntem in semifinale dupa un meci dramatic decis in prelungiri! Romania – Danemarca 31-30

romania danemarca CM handbal feminin Miercuri seara, Romania si Danemarca s-au intalnit in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin, Romania reusind victoria la capatul unui meci dramatic, decis dupa doua reprize de prelungiri.

Romania venea dupa o victorie fantastica in fata campioanelor mondiale, Brazilia, in timp ce Danemarca a trecut in optimi de Suedia.

Tricolorele s-au mobilizat exemplar si pentru aceasta partida, chiar daca intalneau tara organizatoare a Campionatului Mondial.

Romania a avut doua goluri avantaj dupa 15 minute, 7-5, avantajul marindu-se la 3 goluri dupa 30 de minute de joc, 13-10. Cristina Neagu a fost principala marcatoare a primei reprize cu 6 goluri, in timp ce Eliza Buceschi si Aurelia Bradeanu au facut deranj mare in aparerea daneza, iar Paula Ungureanu a avut numeroase interventii inspirate.

Raspunsul nordicelor a venit in repriza secunda, gazdele reusind egalarea in minutul 46, 19-19. S-a mers apoi cap la cap, finalul de meci avand sa fie unul dramatic. Mai intai, danezele primesc o lovitura de la 7 metri cu 17 secunde ramase de joc, Paula Ungureanu reuseste o interventie providentiala, dar pe recuperare danezele primesc din nou o aruncare de la 7 metri, reusind egalarea cu 9 secunde ramase de joc, 27-27.

Romania solicita timeout si primeste o aruncare de la 7 metri in ultima secunda, dupa patrunderea inspirata in semicerc a Aureliei Bradeanu. Cristina Neagu, principala noastra arma in ofensiva, a executat, dar portarul danez Rikke Poulsen a intervenit salvator si meciul urma sa fie decis dupa doua reprize de prelungiri a cate 5 minute fiecare.

Tricolorele au luptat in continuare, desi au fost conduse pentru prima data in aceasta partida, in minutul 61, 28-27, si revin din nou in avantaj la sfarsitul primei reprize de prelungiri, 29-28. Finalul reprizei secunde a fost la fel de tensionat, Romania tinand posesia pana aproape de final, la scorul de 30-30. Dupa o circulatie perfecta a mingii, Aurelia Bradeanu reuseste o pasa de exceptie la Ada Nechita, iar extrema dreapta arunca imparabil la coltul lung cu doua secunde ramase de joc.

A fost un meci de poveste, cu multe momente tensionate, in care fetele noastre au crezut in sansa lor si au luptat pana la fluierul final, victoria revenind la limita Romaniei, cu 31-30.

Cristina Neagu a fost declarata jucatoarea meciului, interul stanga fiind de neoprit in ofensiva, marcand 15 goluri pentru Romania.

Asadar, speranta la o medalie ramane vie, iar in semifinale, tricolorele vor intalni Norvegia, scandinavele trecand in sferturi de Muntenegru, cu 26-25.

Hai Romania!

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Gabriella Szucs, Crina Pintea, Adriana Nechita (4 goluri), Cristina Neagu (15), Aurelia Bradeanu (5), Gabriela Perianu, Luciana Marin, Valentina Ardean Elisei (1), Oana Manea (3), Ana Maria Tanasie, Melinda Geiger, Eliza Buceschi (3), Patricia Vizitiu, Laura Chiper. Antrenor principal: Thomas Ryde. Antrenor secund: Costica Buceschi.

Evolutia scorului Romania-Danemarca

Min. 5: 3-1, min. 10: 4-3, min. 15: 7-5, min. 20: 7-7, min. 25: 9-9, min. 30: 13-10, min. 35: 15-13, min. 40: 18-16, min. 45: 19-18, min. 50: 23-22, min. 55: 24-24, min. 60: 27-27, min. 65: 29-28, min. 70: 31-30.