Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal feminin, junioare 1: HC Buhusi-CSS Bacau 31-30 (14-13)

Handbal feminin, junioare 1: HC Buhusi-CSS Bacau 31-30 (14-13)

hc buhusi css bacau handbal feminin Derby-ul bacauan de handbal junioare 1 s-a incheiat cu victoria la limita a formatiei HC Buhusi, desi gazdele aveau 6 goluri avantaj cu 3 minute ramase de joc.

Miercuri, HC Buhusi a intalnit pe teren propriu formatia CSS Bacau, in cadrul primei etape din returul Campionatului National de handbal junioare 1, seria A.

Prima repriza a fost foarte echilibrata, gazdele revenind de la 11-13 in minutul 27, avand un gol avantaj dupa primele 30 de minute de joc, 14-13. Avantajul gazdelor s-a marit la 6 goluri in repriza secunda, 23-17, dupa 15 minute de la reluare. Aceeasi diferenta s-a consemnat si in minutul 57, 31-25, avantajul de 6 goluri parand confortabil pentru gazde. Totusi, elevele antrenate de Adriana Hriscu au luptat pana la fluierul final, iar gazdele se impun la limita cu scorul de 31-30.

De mentionat ca 3 jucatoare au incheiat partida cu 11 goluri marcate, Georgiana Caseriu de la gazde, iar de la bacauance, Monica Istoc (foto) si Alina Buca.

Dupa aceasta prima etapa din returul grupei A, HC Buhusi isi consolideaza locul secund, cu 30 de puncte, in timp ce formatia bacauana ramane pe locul 7, cu 12 puncte.

HC Buhusi: Gafituc Valentina, Murarescu Madalina – Caseriu Georgiana (11 goluri), Stan Ionela, Dumitru Bianca (5), Purcaru Diana (6), Constantinescu Eliza, State Cristina (3), Ivancuta Florina (4), Turcu Malina, Chiriac Camelia (1), Pascariu Madalina (1).

CSS Bacau: Uricaru Diana, Pastor Elizabeth – Olteanu Claudia (1), Ciubotaru Sara, Zaharescu Oana (1), Istoc Monica (11), Rau Diana (5), Luncasu Miruna, Sarbu Alina, Popa Roxana (1), Hriscu Codrina, Dragomir Alexandra, Buca Alina (11).