Home » Handbal, International » Handbal feminin: NORVEGIA, CAMPIOANA MONDIALA! Olanda – Norvegia 23-31

Handbal feminin: NORVEGIA, CAMPIOANA MONDIALA! Olanda – Norvegia 23-31

norvegia campioana mondiala de handbal feminin Finala Campionatului Mondial de handbal feminin 2015 a adus fata in fata puternica echipa a Norvegiei si tanara echipa, dar de mare viitor, a Olandei.

Un meci cu miza importanta pentru Norvegia, titlul mondial fiind cel care lipsea pentru a completa trio-ul de vis al fiecarui sportiv – sa fi in acelasi timp campion european, mondial si olimpic.

Meciul a inceput sub semnul echilibrului, in primele 5-6 minute, primul gol fiind marcat de echipa Olandei. Insa, incepand cu min 9, Norvegia a inceput sa se detaseze, prin 4 goluri marcate consecutiv, la pauza scorul ajungand la un surprinzator 9-20.

Repriza secunda a inceput in acelasi ritm alert impus de Norvegia, diferenta maxima de scor, de 13 goluri, fiind atinsa in primele minute ale reprizei secunde, la scorul 9-22 in minutul 31.

Olanda a incercat revenirea, printr-o aparare mult mai mobila si mai hotarata, reusind sa reduca diferenta pana la 5 goluri, in minutul 52, insa Norvegia a pus iarasi piciorul pe acceleratie, stabilind scorul final la 23-31.

O jucatoare decisiva pentru Norvegia in acest meci a fost portarul Mari Grimsbo, care a aparat 23 de mingi, multe din situatii 1 la 1, avand un procentaj de 51%. De asemenea, s-au remarcat Camilla Herrem si Heidi Loke, cu 7 respectiv 6 goluri. In echipa Olandei s-a remarcat Estavana Polman, o jucatoare de mare viitor, cu 8 reusite, si pivotul Danick Snelder, cu 5 reusite si un procentaj de 100%.

Aceasta finala a mondialul de handbal feminin a demonstrat inca o data suprematia Norvegiei, chiar si intr-o perioada de tranzitie, si totodata, aparitia intre echipele de top ale handbalului mondial a Olandei, o formatie tanara, dar de mare viitor.