Home » Bacau, Handbal, Locale, National » HCM Constanta-Stiinta M.D. Bacau 27-18 (12-10)

HCM Constanta-Stiinta M.D. Bacau 27-18 (12-10)

hcm constanta handbal masculin HCM Constanta a invins formatia Stiinta M.D. Bacau la 9 goluri diferenta, in primul joc din Final 3 la handbal masculin.

Miercuri a inceput Final 3 la handbal masculin, cu partida dintre HCM Constanta si Stiinta M.D. Bacau. Jocul, asa cum era de asteptat, a fost unul crancen cu foarte multe eliminari. Gazdele au inceput mai bine partida, conducand in minutul 4, cu 3-1.

Bacauanii au egalat la 4, in minutul 10, dar gazdele au trecut din nou la conducere, 8-5 in minutul 20. Campioana a condus la pauza cu 12-10, iar in inceputul reprizei secunde s-a distantat la 4 goluri. Cu Mihai Catalin Popescu in mare forma in poarta, gzadele si-au marit avantajul, reusind o victorie si de golaveraj, la 9 goluri diferenta, 27-18. Laurentiu Toma a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 9 reusite, in timp ce de la bacauani, Bondar si Fenici au marcat cate 4 goluri.

Asadar, constantenii au profitat de avantajul terenului propriu si vor disputa urmatorul joc pe 11 mai, cel din cadrul etapei a-II-a, in deplasare la Potaissa Turda.

HCM Constanta: Toma (9 goluri), Csepreghi (5), Sadoveac (3), Novanc (2), Criciotoiu (2), Simicu (2), Stavrositu (1), Cristescu (1), Buricea (1);

Stiinta M.D. Bacau: Bondar (4 goluri), Fenici (4), Russia (3), Da Silva (2), M. Bujor (2), Ghita (1), Johannson (1), Paunica (1);

Evolutia scorului: min. 5 (3-1); min. 10 (4-4); min. 15 (6-4); min. 20 (8-5); min. 25 (10-8); min. 30 (12-10); min. 35 (14-10); min. 40 (16-12); min. 45 (19-15); min. 50 (20-16); min. 55 (24-15; min. 60 (27-18);