Home » Alte sporturi, International » Hochei – J. O Soci: Rusia-SUA 2-3. T.J. Oshie aduce victoria americanilor la loviturile de departajare

hochei rusia sua soci 2014 Rusia si Statele Unite ale Americii au oferit cel mai spectaculos joc de hochei de la aceasta editie a Jocurilor Olimpice, victoria revenind americanilor dupa loviturile de departajare, eroul fiind T.J. Oshie care a transformat 4 incercari din 6.

Un meci mai mult decat hochei, Rusia si Statele Unite ofera spectacol si intensitate maxima la fiecare intalnire directa intre cele doua formatii. A fost si de aceasta data un joc spectacol fiind nevoie de loviturile de departajare pentru a cunoaste invingatoarea.

Dupa o repriza alba, atat pe gheata cat si pe tabela de marcaj, cele doua echipe au marcat cate un gol in mitanul secund. Mai intai au punctat gazdele prin Pavel Datsyuk in minutul 10 din repriza secunda, iar dupa alte 6 minute, oaspetii inscriu prin Cam Fowler. Americanii trec in avantaj in minutul 50 al jocului prin Joe Pavleski, dar rusii revin 3 minute mai tarziu prin acelasi Pavel Datsyuok, care realizeaza astfel dubla.

Cele doua echipe au terminat la egalitate dupa cele 60 de minute de joc, urmand astfel o repriza de prelungiri de 5 minute. Americanii au cea mai mare ocazie de gol cand Patrick Kane scapa singur cu portarul Sergei Bobrovsky, dar goalkeper-ul rus reuseste sa blocheze sutul jucatorului de la Chicago Blackhawks. Si dupa repriza de prelungiri scorul a ramas 2-2 si atfel au urmat loviturile de departajare.

Spre deosebire de alte sporturi si de regulamentul NHL, un jucator poate executa mai multe lovituri de departajare la campionatele mondiale sau olimpice. Astfel, rusii s-au bazat pe Ilya Kovalchuk si Pavel Datsyuk, in timp ce americanii s-au bazat pe Joe Pavelski si T.J. Oshie. Dupa 8 lovituri de fiecare tabara, T.J. a fost eroul americanilor, care a marcat 4 goluri din 6 incercari, aducand si golul decisiv echivalent cu cele 2 puncte puse in joc.

Cu aceasta victorie, Statele Unite ocupa primul loc in grupa A, dupa doua partide disputate, cu 5 puncte, fiind urmata de Rusia cu 4 puncte. In celalalt joc al zilei, Slovenia a invins Slovacia cu 3-1 si este pe locul 3 in clasament cu 3 puncte.