Home » International » I-am Pap(p)at: Romania – Irlanda de Nord 2-0. Paul Papp reuseste dubla

I-am Pap(p)at: Romania – Irlanda de Nord 2-0. Paul Papp reuseste dubla

romania irlanda de nord 2-0 Romania invinge Irlanda de Nord, cu 2-0, ambele reusite pentru tricolori fiind semnate de Paul Papp,  fundasul reusind primele doua goluri pentru nationala Romaniei de fotbal, la revenirea pe banca tehnica a lui Anghel Iordanescu.

Tricolorii, condusi pentru prima data la revenirea ca antrenor a lui Anghel Iordanescu, aveau un test dificil de trecut tinand cont de reusitele Irlandei de Nord in aceasta campanie a preliminariilor Campionatului European de fotbal, Franta 2016.

Romania a dominat partida de pe National Arena, primul sut pe poarta avand loc in minutul 15, cand Vlad Chiriches trimitand din “foarfeca”, dar portarul Roy Carrol respinge in 2 timpi. Tricolorii au o mare ocazie, 3 minute mai tarziu, dar mingea trimisa de Alexandru Chipciu loveste bara transversala. Gazdele domina teritorial, iar Lucian Sanmartean face “groggy” apararea oaspetilor, dar Bogdan Stancu nu reuseste sa fructifice din pasa stelistului. Nord irlandezi isi arata coltii in ultimul minut din joc, prin atacantul Kyle Lafferty, sutul acestuia fiind respins in corner de Ciprian Tatarusanu.

Tricolorii continua asediul in repriza secunda, si dupa o incercare nereusita a capitanului Razvan Rat, in minutul 52, golul descatusarii vine in minutul 74. Razvan Rat centreaza in careul advers, iar Paul Papp marcheaza cu un sut puternic de la aproximativ 10 metri. Nord iralndezii pierd total contactul, 5 minute mai tarziu, cand Lucian Sanmartean reuseste inca o pasa de geniu, iar Paul Papp reia decisiv cu capul la coltul scurt, din 2 metri. Cu aceasta dubla, Paul Papp ajunge la cota 3 in tricoul nationalei.

O victorie pe deplin meritata a tricolorilor, care incep cu dreptul noul mandat a lui Anghel Iordanescu, nationala Romaniei urcand pe primul loc in grupa, cu 10 puncte dupa 4 etape disputate.

De mentionat ca a fost inca o seara neagra pentru greci in mandatul lui Claudio Ranieni, elenii pierzand acasa cu 0-1 in fata modestei nationale a Insulelor Feroe.