Home » Alte sporturi, International » J.O. 2014: Canada Suedia 3-0. Canada, campioana olimpica si la hochei masculin

J.O. 2014: Canada Suedia 3-0. Canada, campioana olimpica si la hochei masculin

canada sudedia finala olimpica la hochei masculin Canada se impune in ultima competitie de la Jocurile Olimpice-Soci 2014, dupa ce a invins Suedia, de o maniera categorica, cu 3-0.

Si de aceasta data, ultima competitie de la Jocurile Olimpice a fost hocheiul pe gheata, ultima finala olimpica de la Soci 2014.

Canadienii au surprins la aceste Jocuri Olimpice, nu prin atac, ci prin aparare, o echipa foarte bine asezata si cu un portar in mare forma Crey Price, debutant la Olimpiada.

Canada a dominat si aceasta intalnire, iar primul gol a venit in minutul 13, cand Jonathan Toews il invinge pe Henrik Lundqvist cu un sut din apropierea portii. Sidney Crosby trece si el pe lista marcatorilor, in minutul 36, dupa o actiune personala finalizata cu un gol la coltul scurt. Avea sa fie 3-0 pentru Canada, in minutul 50, cand Chris Kunitz il invinge cu un sut precis peste umarul portarului suedez.

Canada obtine astfel cea de-a noua medalie olimpica de aur la hochei pe gheata masculin, reusind sa-si apere titlul cucerit la Vancouver 2010.

Medalia de bronz a revenit Finlandei, care a trecut cu 5-0 de SUA, in finala pentru locurile 3-4.

Etichete:, , , , , , , , , , ,