Home » Baschet, International » J.O. Rio 2016: SUA, la cel de-al saselea titlu olimpic consecutiv la baschet feminin. SUA-Spania 101-72

sua aur olimpic baschet feminin rio 2016 Americancele s-au impus lejer in finala, obtinand cel de-al saselea titlu olimpic consecutiv.

Sambata seara, SUA si Spania s-au luptat pentru aurul olimpic la baschet feminin.

Primul sfert a fost echilibrat, americancele avand doar 4 puncte avans dupa primele 10 minute de joc. Spania a avut un moment bun, conducand cu 27-24 dupa 3 minute din sfertul 2, insa lucrurile aveau sa se complice, americancele revenind imediat, avand un avans linistitor la pauza, 49-32.

Campioana olimpica en-titre si-a pastrat statutul de favorita a acestei finale, dominand categoric in repriza secunda. Diana Taurasi a fost cea mai buna marcatoare din tabara americana, cu 17 puncte, avand si 5 recuperari si 3 pase decisive. A fost o victorie fara drept de apel, Statele Unite obtinand cel de-al optulea titlu olimpic si al saselea consecutiv.

La baschet feminin, Statele Unite are zece participari la Jocurile Olimpice, obtinand 8 medalii de aur (1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016), o medalie de argint (1976) si 0 medalie de bronz (1992).

SUA – Spania   101-72 (21-17, 28-15, 32-17, 20-23)

In lupta pentru bronz, Serbia a trecut de Franta cu scorul de 70-63 (18-10, 9-17, 28-15, 15-21).

Etichete:, , , , , , , , ,