Home » Alte sporturi, International » J.O. Soci 2014: Canada revine de la 0-2 si cucereste aurul olimpic la hochei feminin

canada campioana olimpica la hochei Rasturnare de situatie in finala feminina de hochei, SUA fiind egalata dupa ce avea 2 goluri avantaj in minutul 56. Marie-Philip Poulin a fost jucatoarea decisiva pentru canadience, ea marcand atat golul egalizator cat si cel al victoriei.

A fost derby nord american in finala feminina de hochei pe gheata, SUA si Canada oferind un meci spectacol, golul victoriei fiind marcat in repriza de prelungiri.

Dupa o repriza fara goluri, SUA deschide scorul in minutul prin Meghan Duggan. La inceputul celei de-a treia reprize, americancele se distanteaza la doua goluri dupa reusita lui Alex Carpenter. Desi se parea ca SUA se va impune in aceasta finala, Canada nu a cedat si reuseste sa reduca din diferenta, in minutul 57 prin Brianne Jenner. Mai mult, in ultimul minut de joc din cele 60 regulamentare, Marie-Philip Poulin egaleaza cu un sut din apropierea portii americane. Tot Marie-Philip Poulin avea sa marcheze in prelungiri, golul de aur, printr-o deviere din apropierea portii si aduce cea de-a patra medalie de aur consecutiva pentru Canada (2002,2006,2010,2014).

In finala mica, Elvetia castiga in fata Suediei, cu 4-3, si obtine medalia de bronz, prima medalie pentru elvetience la hochei feminin.

Etichete:, , , , , , , , , , , , ,