Home » Alte sporturi, International » J.O. Soci 2014-Hochei masculin: Finlanda elimina Rusia in sferturile de finala

J.O. Soci 2014-Hochei masculin: Finlanda elimina Rusia in sferturile de finala

rusia finlanda hochei soci Miercuri dupa-amiaza, Finlanda a reusit sa treaca de Rusia in sferturile de finala la Jocurile Olimpice de la Soci, cu 3-1, tara gazda fiind eliminata din competitie, dupa ce a condus cu 1-0.

Dupa ce Rusia a disputat un meci de playoff cu Norvegia pentru a se califica in sferturile de Finala, gazdele puteau spera la obtinerea unei medalii la aceste Jocuri Olimpice. Rusii au marcat primii, in minutul 8 al primei reprize, prin Ilya Kovalchuk, dar Finlanda egaleaza doua minute mai tarziu, dupa o actiune individuala a lui Juhamatti Aaltonen. Finlanda mai avea sa mai marcheze o data prin veteranul Teemu Selane, la cea de-a doua reusita la aceste Jocuri Olimpice. Rusii nu gasesc solutii in atac, iar Finlanda mai puncteaza o data in repriza secunda, dupa 6 minute, prin Mikael Granuland.

Gazdele nu reusesc sa deschida apararea Finlandei, o echipa foarte omogena si foarte ordonata in joc. Astfel, dupa terminarea celor 3 reprize, Rusia este eliminata din competitia masculina la hochei masculin chiar pe propriul teren.

In semifinale, Finlanda va intalni Suedia, echipa ce a invins categoric Slovenia, cu 5-0.