Home » Alte sporturi, International » J.O. Soci 2014: Suedia este prima finalista la hochei masculin. Suedia Finlanda 2-1

sudia in finala olimpica masculina de hochei soci 2014 In prima semifinala de hochei masculin de la Soci, Suedia a invins Finlanda cu 2-1 si este prima finalista de la aceasta editie a Jocurilor Olimpice.

La aceasta editie a Jocurilor Olimpice, cele doua semifinale au fost formate din echipe de pe aceleasi continente. In prima semifinala a avut loc un duel nordic in timpc e in cea de-a doua se vor intalini Sua si Canada.

Suedia si Finlanda au inceput prudent prima repriza, singurul fapt notabil fiind o superioritate de 2 oameni in plus pe gheata pentru finlandezi, un 5-3, dar fara gol marcat pe tabela. In repriza secunda, Finlanda avea sa marcheze primul gol al meciului,  in minutul 27, cand Olli Jokinen a trimis pucul printre picioarele portarului Henrik Lundqvist. Dar Suedia nu renunta la joc si intoarce scorul cu doua goluri reusite de Loui Eriksson si Erik Karlsson, ultimul gol fiind marcat in superioritate numerica. Finlanda a incercat sa egaleze in cea de-a treia repriza si a scos portarul de pe gheata, dar fara a fructifica avantajuld e 6-5 si Suedia ajunge in finala de hochei de la Soci.

Adversara Suediei se va decide, in aceasta seara, intre Canada si SUA.