Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Mai greu decat arata scorul: Stiinta M.D. Bacau- HC Vaslui 26-19 (12-9)

Mai greu decat arata scorul: Stiinta M.D. Bacau- HC Vaslui 26-19 (12-9)

stiinta md bacau handbal masculin Bacauanii s-au impus in partida de pe teren propriu, duminica seara, la 7 goluri diferenta in fata formatiei HC Vaslui, desi in minutul 54 avantajul gazdelor era doar de un gol.

Oaspetii au inceput mai bine jocul din cadrul etapei a -VI-a de handbal masculin, au condus cu 2-0, dar bacauanii trec la conducere cu 4-2 in minutul 10.

Cele doua echipe au mers cap la cap pana in minutul 25, cand scorul era de 8-8, finalul de repriza apartinandu-i echipei bacauane, care a mers la cabine cu 3 goluri avantaj, 12-9.

Vasluienii nu au renuntat la gandul ca pot obtine cel putin un punct, fiind doar la un gol distanta in minutul 53, 19-18. De mentionat ca in minutul 51, Victor Alonso a avut un acces de furie tipic latineasca, dupa un contact in atac cu Mihai Bujor, gest pentru care jucatorul spaniol a fost eliminat de pe teren.  Finalul de meci apartine bacauanilor, mult mai atenti pe faza de aparare, reusind sa obtina si cea mai mare diferenta de scor, intr-un mod spectaculos, o aeriana finalizata de Martin Johansson.

A fost si o victorie de moral pentru gazde, care au pierdut ultimele doua intalniri disputate, acasa cu Baia Mare si in deplasarea de la Potaissa Turda.

Pentru Stiinta urmeaza o deplasare dificila, la formatia HC Odorhei, o reintalnire cu fostul portar al bacauanilor, Shota Tevzadze.

Stiinta M.D. Bacau: Raducu Tamas, Stefan Grigoras, Valeriu Erhan – Marius Bondar (7 goluri), Mikk Pinnonen (4), Victor Alonso (4), Florin Dospinescu (4), Ionut Rotaru (3), Martin Johannson (2), Iancu Dragos (1), Masachs Gelma Josep (1), Michelin Celestin, Alin Campan, Tin Tokic. Antrenor principal: Mateo Garralda.

HC Vaslui: Bogdan Pralea, Marocico Stefan, Alin Plesca, Dragos Nedelcu –  Calin Hagiu (6), Sandu Iacob (3), Madalin Tutu (3), Dragos Soare (3), Marius Ignat (2), Gabriel Cotinghiu (1), Mihai Bujor (1), Gabriel Bujor, Andrei Bejinariu, Valentin Anton, Marian Barac. Antrenor principal: Leonard Bibirig.