Home » Bacau, Locale, Volei » Minivolei masculin: Bacauanii au disputat “acasa” cel de-al treilea turneu al seriei A

css bacau minivolei masculin CSS Bacau a fost gazda celui de-al treilea turneu al seriei A la minivolei masculin, din aceasta grupa mai facand parte formatiile: CSS Nicu Gane Falticeni, LPS Suceava si CSS Botosani.

Bacauanii au inregistrat aceleasi rezultate ca in precedentele doua turnee, o victorie cu LPS Suceava (3-0) si doua infrangeri, cu CSS Botosani (1-3) si CSS Nicu Gane Falticeni (1-3).

Ultima partida programata a fost si cea mai spectaculoasa a turneului, intre CSS Bacau si CSS Nicu Gane Falticeni. Oaspetii au castigat primul set cu 25-20, dar bacauanii reusesc egalarea dupa 25-21 in actul secund. Setul 3 a revenit din nou formatiei din Falticeni, bacauanii fiind nevoiti sa incerce egalarea pentru a doua oara. Gazdele au condus in actul 4, au avut si minge de set, dar oaspetii revin spectaculos si se impun cu 28-26.

Antrenorul formatiei bacauane ne-a declarat: “Sunt multumit de evolutia baietilor, mai ales din ultimul meci, unde au demonstrat ca sunt intr-un real progres si mi-au dat incredere ca pot mai mult decat au aratat pana acum. Astept ultimul turneu de la Botosani, unde speram sa mai adunam niste puncte care sa ne ajute sa accedem in faza urmatoare a competitiei.”

Formatia bacauana se afla pe locul 3 in clasament dupa cele 3 turnee disputate, pastrand sanse de calificare la faza semifinala.

Lotul formatiei CSS Bacau: Prisacaru Bogdan (capitan), Rares Bibire, Rene Darie, Stefan Cruceanu, Alexandru Gruia, Stefan Mavrichi, David Nechitoaia, Teodor Florescu, Stefana Vaduva, Teodor Mancas. Antrenor: Eusebiu Turcanu.