Home » Handbal, International » Olanda s-a calificat in finala Campionatului European de handbal feminin

Olanda s-a calificat in finala Campionatului European de handbal feminin

olanda-handbal-feminin Olanda a trecut in semifinale de Danemarca, nordicele avand o repriza secunda de cosmar.

Olanda pornea ca favorita in prima semifinala a Campionatului European de handbal feminin, dupa ce s-a impus in Grupa Principala A. De cealalta parte, Danemarca s-a calificat in finala dupa ce s-a impus in ultimul meci din grupa contra Romaniei.

Olanda a avut un ritm nebun in prima repriza, dar pe final nordicele si-au revenit, cele doua echipe terminand la egalitate dupa primele 30 de minute de joc, 13-13.

Desi nu a mai reusit sa marcheze pe faza a doua la inceputul reprizei secunde, Olanda a marcat in mod constant din atacuri pozitionale, in timp ce Danemarca  a marcat primul gol de abia in minutul 14.

Olandezele s-au aparat compact pana la final si obtin o victorie pe deplin meritata in semifinale. Dupa calificarea in finala Campionatului Mondial, Olanda demonstreaza inca o data ca are o echipa extrem de puternica, reusind calificarea si in finala Campionatului European.

Olanda – Danemarca   26-22 (13-13)

Olanda: Tess Wester – Estavana Polman (7 goluri), Yvette Broch (6), van der Heijden (3 goluri), Debbie Bont (2), Danick Snelder (1), Lynn Knippenborg (1), Angela Malestein (1), .

Danemarca – Sandra Toft – Stine Jorgensen (6), Stine Nielsen (4), Maria Fisker (3), Trine Jensen (3), Mette Tranborg (2), Kristina Kristiansen (2), Lotte Griger (1), Anne Dornonville (1) .