Home » Handbal, International, National » Preliminarii C.M. handbal masculin: Tricolorii se impun categoric in deplasare! Finlanda-Romania 21-34 (9-20)

finlanda romania handbal masculin Tricolorii au obtinut o victorie facila in Finlanda, jucatorii pregatiti de Aihan Omer si Sandu Iacob conducand cu 11 goluri dupa primele 30 de minute de joc.

In cea de-a treia etapa din Grupa 2 de calificare contand pentru preliminariile Campionatului Mondial de handbal masculin, Romania a intalnit in deplasare nationala Finlandei, partida avand loc miercuri dupa-amiaza la Vantaa.

Tricolorii nu au dat nicio sansa gazdelor, avand 11 goluri avans dupa primele 30 de minute de joc, 9-20. Finlandezii nu au gasit solutii nici in cea de-a doua repriza, iar Romania obtine o victorie la scor in deplasare, 34-21.

Valentin Ghionea a fost cel mai bun marcator al intalnirii, cu 7 goluri, avand si un procentaj de 100%, fiind urmat de Alexandru Csepreghi, cu 6 goluri.

Romania obtine cea de-a doua victorie in grupa, precedenta reusita fiind obtinuta “acasa” in fata Italiei (35-22), avand totodata si o infrangere, suferita in prima etapa, in Austria (27-24).

In celalalt joc disputat astazi din Grupa 2, Austria a invins in deplasare Italia, cu 40-27 (16-12).

Urmatoarea partida pentru tricolori va avea loc la Baia Mare, la Sala Sporturilor “Lascar Pana” tot impotriva Finlandei, duminica, cu incepere de la ora 20.30.

Finlanda – Romania   21-34 (9-20)

Romania: Ionut Irimus, Ciprian Iancu – Daniel Bera (1 gol), Marius Mocanu, Ionut Ramba (1 gol), Laurentiu Toma (1 gol), Valentin Ghionea (7), Dan Racotea, Marius Sadoveac (5), Dragos Iancu, Cristian Fenici (3), Marius Novanc (5), Alexandru Csepreghi (6), Marius Stavrositu (2), Chike Onyejeke (3), Cosmin Grigoras. Antrenor principal: Aihan omer. Antrenor secund: Sandu Iacob.

Clasamentul Grupei 2 dupa 3 etape disputate: 1) Austria 6 p.; 2) Romania 4 p.; 3) Italia 2 p.; 4) Finlanda 0 p.;