Home » Fotbal, International, National » Preliminarii Euro 2016: Inca o remiza “alba” pentru tricolori! Romania-Grecia 0-0

Preliminarii Euro 2016: Inca o remiza “alba” pentru tricolori! Romania-Grecia 0-0

Romania-Grecia fotbal CE  Tricolorii au bifat inca un egal in preliminariile Campionatului European de fotbal, Franta 2016, partida de pe Arena Nationala contra Greciei terminandu-se fara gol marcat.

Dupa remiza alba din Ungaria, Romania a jucat luni seara pe teren propriu, contra Greciei, un meci intre locul 2 si “lanterna rosie” a grupei F.

Desi “acasa”, Anghel Iordanescu nu a fortat, jucand cu 2 inchizatori, (Pintilii si Hoban) si  doar cu un varf (Claudiu Keseru), acelasi sistem tactic fiind aplicat si de Grecia.

In fata propriilor suporteri, tricolorii au jucat mai ofensiv decat in partida precedenta, dar s-au precipitat in fata portii adverse. Cu un joc haotic la constructie, cu multe individualitati in detrimentul jocului de echipa, Romania a mai bifat un joc fara gol marcat.

In minutul 17, Budescu are o buna oportunitate de a marca, sutul sau de pe partea dreapta fiind respins de portarul Karnezis.  In repriza secunda, Anghel Iordanescu a facut doua schimbari in minutul 67, Sanmartean in locul lui Budescu si Adi Popa in locul lui Maxim, dar jocul tricolorilor nu s-a schimbat. Torje a fost singurul jucator care a amenintat poarta grecilor in repriza secunda, mai intai un “gol turcesc” in minutul 47, apoi un sut in forta la coltul scurt in minutul 74, mingea fiind respinsa de acelasi Karnezis. In minutul 2 al prelungirilor, Sanmartean a avut o buna oportunitate de a marca, o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri, dar sutul sau trece mult peste poarta.

Meciul se termina nedecis, 0-0, iar tricolorii au doar un gol marcat in meciurile oficiale, in anul 2015. Tot in grupa F, Irlanda de Nord a terminat la egalitate pe teren propriu cu Ungaria 1-1. Oaspetii au marcat primii, in minutul 74, dar nord-irlandezii au egalat in ultimul minut al prelungirilor, prin Kyle Lafferty.

Clasament grupa F dupa 8 etape disputate: 1) Irlanda de Nord 17 p.; 2) Romania 16 p.; 3) Ungaria 13 p.; 4) Insulele Feroe 6 p.; 5) Grecia 3 p.;

Etichete:, , , , , , , , , ,