Home » Fotbal, International » Premier League: Manchester City-Manchester United 1-0. Aguero marcheaza unicul gol in derby

manchester city-manchester united Manchester City se impune pe teren propriu impotriva rivalei din oras, United, singurul gol al intalnirii fiind marcat de Sergio Aguero in minutul 63.

City avea nevoie de o victorie in fata rivalei, United, pentru a ramane la 6 puncte distanta in urma lui Chelsea.

Gazdele domina in inceputul de meci, dar Adnan Januzaj are prima oportunita de a marca printr-un sut de la aproximativ 18 metri. A urmat replica lui City, David de Gea fiind nevoit sa se remarce la actiunea lui Aguero.  A urmat apoi eliminarea lui Smalling, jucatorul lui Manchester United primind doua cartonase galbene intr-un interval de 8 minute, fiind implicit si eliminat in minutul 39. Lucrurile se complica pentru van Gaal care il pierde si pe fundasul Rojo, acesta fiind transportat la spital dupa o intrare barbateasca a lui Demichelis.

Dominarea teritoriala da roade pentru Manchester City, gazdele reusind sa marcheze in minutul 63, prin Sergio Aguero, Yaya Toure ii paseaza in extrema lui Clichy, iar acesta intoarce catre Aguero, care finalizeaza cu un sut peste de Gea. De mentionat ca atacantul argentinian este la cota 10 in acest sezon, in 10 partide disputate.

In minutul 74, City are mai are o sansa de a marca, dar Jeusus Navas trimite in bara din stanga portii lui de Gea. A urmat si replica lui United, un minut mai tarziu, dar Joe Hart se evidentiaza la sutul trimis la coltul lung de Di Maria.

Manchester United incearca sa puna presiune la poarta lui City, dar fara rezultat pe tabela, iar gazdele obtin cele 3 puncte puse in joc.

O victorie la limita ca si scor, dar o peestatie modesta a echipei lui van Gaal care nu a trimis decat doua suturi pe poarta in aceasta partida.