Home » Fotbal, International » Real Madrid castiga finala Champions League dupa loviturile de departajare

Real Madrid castiga finala Champions League dupa loviturile de departajare

real madrid cristiano ronaldo Real Madrid si Atletico Madrid au terminat la egalitate dupa cele 90 de minute regulamentare de joc, 1-1, acelasi scor fiind inregistrat si dupa cele doua reprize de prelungiri. Real s-a impus la loviturile de departajare, cu 5-3, ultimul gol fiind inscris de Cristiano Ronaldo.

Finala Champions League la fotbal a avut loc in acest an pe San Siro, din Milano,  fiind o reeditare a celei din 2014, cand Real Madrid s-a impus in prelungiri cu 4-1.

Pe San Siro, Real a inceput mai bine finala, avand o mare ocazie de gol in minutul 6, cand Oblak a respins salvator la devierea lui Casemiro dupa o lovitura libera executata de Bale. Totusi, Real a deschis scorul, in minutul 15, chiar prin capitanul Sergio Ramos. A fost tot o lovitura libera executata de Kross, mingea fiind deviata de Gareth Bale pana la Sergio Ramos, iar capitanul lui Real trimite decisiv cu capul. De mentionat ca fundasul Realului se afla in pozitie de offside, dar nu a fost santionat de brigada de arbitri. Desi Real a mai fost periculoasa in ofensiva, acesta avea sa fie si scorul dupa primele 45 de minute de joc.

Diego Simeone a facut o schimbare extrem de inspirata la inceputul reprizei secunde, Carrasco intrand in teren in locul lui Augusto Fernandez. A fost si un start in forta pentru Atletico, care primeste o lovitura de pedeapsa in primul minut de la reluare, dupa intrarea imprudenta a lui Pepe la Fernando Torres. Antoine Griezmann a executat in forta, dar mingea a lovit bara transversala, iar Keylor Navas scapa fara gol primit.

In minutul 52, Carvajal iese cu ochii in lacrimi din teren, fiind accidentat, in locul sau intrand Danilo. Desi Atletico a jucat foarte ofensiv in repriza secunda, Real a avut doua mari ocazii, in minutele 70 si 78, dar de fiecare data Oblak a respins miraculos. Jocul ofensiv a dat in cele din urma roade pentru Atletico, care marcheaza in minutul 79 prin Ferreira-Carrasco, din centrarea lui Juanfran. Acesta a fost si scorul la finalul celor 90 de minute regulamentare de joc, fiind nevoie de doua reprize de prelungiri, asa cum s-a intamplat si in finala din 2014.

Real a jucat mai ofensiv in cele doua reprize de prelungiri, in timp ce Atletico si-a facut jocul caracteristic, incercand sa raspunda pe contraatac. Ultimele minute au fost cu emotii la poarta lui Atletico, dar Oblak a fost de neinvins. Cum si dupa 120 de minute scorul a ramas egal, finala s-a decis la loviturile de departajare.

Dupa 3 serii, scorul era egal, 3-3, Vasquez, Griezmann, Marcelo, Gabi, Bale si Saul marcand de la punctul cu var. Capitanul Sergio Ramos a marcat golul 4, in timp ce Juanfran a executat slab cu latul, fara elan, mingea lovind stalpul din dreapta al portii lui Navas. Ronaldo a avut lovitura decisiva, iar atacantul portughez a inchis finala, marcand cu sange rece in poarta lui Oblak.

Asadar Real se impune si de aceasta data in fata lui Atletico Madrid, cucerind pentru a-11-a oara cel mai ravnit trofeu intercluburi. De cealalta parte, Atletico Madrid nu a reusit niciodata sa cucereasca acest trofeu, pierzand toate cele 3 finale disputate.

Real Madrid- Atletico Madrid   1-1 (1-0); 5-3 la loviturile de departajare

Real Madrid: Real Madrid: Navas – Carvajal (Danilo ’52), Pepe, Ramos, Marcelo, Kroos (Isco ’72), Casemiro, Modric, Bale, Ronaldo, Benzema (Vazquez ’77). Rezerve: Casilla, Nacho, Rodriguez, Jese, Isco. Antrenor: Zinedine Zidane.

Atletico Madrid: Oblak – Luis (Hernandez ’109), Godin, Savic, Juanfran, Gabi, Fernandez (Carrasco ’46), Koke (Partey ’116), Saul, Torres, Griezmann. Rezerve: Moya, Tiago, Correa, Gimenez. Antrenor: Diego Simeone.