Home » Fotbal, International » Supercupa Romaniei 2015: Steaua-ASA Targu Mures 0-1. Axente marcheaza singurul gol al partidei

steaua asa targu mures supercupa romaniei Dan Petrescu a reusit sa cucereasca un trofeu la singurul meci pe banca tehnica a formatiei ASA Targu Mures, unicul gol al partidei din Supercupa fiind inscris de Axente, in minutul 63.

Miercuri seara, la Constanta, s-a disputat Supercupa Romaniei la fotbal masculin, intre Steaua Bucuresti si ASA Targu Mures.

Prima repriza a fost una monotona fcele doua echipe preferand un joc inchis, fara riscuri.

A urmat o repriza secunda mai animata, cu ocazii la ambele porti. Chipciu a avut o prima ocazie a reprizei secunde, in minutul 49, cand sutul sau din lovitura libera a fost respins de sub bara de Stancioiu. Tot Chpiciu are o oportunitate de gol, in minutul 58, dar sutul sau la coltul lung trece putin peste poarta.

Formatia din Targu-Mures a raspuns un minut mai tarziu, cand Romario Kortzog a reluat din cadere, dar portarul Cojocaru intervine providential.

Elevii lui Dan Petrescu reusesc sa marcheze in minutul 63, dupa centrarea perfecta a fostului stelist Pawel Golanski, la finalizare din 6 metri aflandu-se Mircea Axente.

Stelistii nu au gasit solutii la poarta lui Stancioiu, iar partida se incheie cu victoria la limita a formatiei din targu Mures. asadar dan Petrescu a castigat un trofeu la singurul meci pe banca tehnica a echipei, in timp ce Mirel Radoi debuteaza la Steaua cu o infrangere.

FC Steaua Bucuresti: Cojocaru – Rapa, Tamas, Varela, Tosca, Sulley (74 Mihalcea), Neagu (68 Tahar), Iancu (44 Gradinaru), Stanciu, Chipciu, Tudorie. Rezerve: Nita – Papp, Guilherme, Breeveld.

ASA Targu Mures: Stancioiu – Golanski (83 Hanca), M. Constantin, Bejan, Brandan, Muresan, Gorobsov, Varga (60 Pedro), N’Doye, Romario (90+3 Manolov) – Axente. Rezerve: Fejer – Balic, Jurado, Bucsa.