Home » International, Tenis » Tenis: Serena Williams-Na Li, in finala feminina de la Miami

Tenis: Serena Williams-Na Li, in finala feminina de la Miami

serena williams Joi seara s-au decis finaliste acestui an ale turneului disputat la Miami. In prima semifinala Serena Williams a trecut de Maria Sharapova (6-4,6-3), iar Na Li a trecut in 3 seturi de Dominika Cibulkova (7-5,2-6,6-3).

In prima semifinala s-au intalnit numarul 1 si 7 mondial, Serena Williams (foto) si Maria Sharapova. Un joc direct intre doua jucatoare cu un palmares bogat in trofee. Pentru Maria, intalnirea cu Serena poate fi si un obstacol psihologic greu de trecut, americanca reusind victoria, pana la partida de aseara, de 14 ori consecutiv.
Maria a inceput bine partida, a reusit sa castige pe serviciul adversarei, avand in primul set un avantaj de 4-1. Dar Serena a aratat, inca o data, de ce este numarul 1 mondial, revenind spectaculos pe propriul teren, castigand 5 ghemuri consecutiv. Cele doua jucatoare au mers cap la cap pana in ghemul 7 din cel de-al doilea set, cand Serena reuseste sa castige la zero pe serviciul adversarei. Finalul de set apartine tot Serenei, mai incisiva si mai sigura pe ea in momentele dificile ale jocului. Cu aceasta reusita, Serena bifeaza cea de-a 15-a victorie consecutiva in fata rusoaicei Maria Sharapova.

Adversara americance s-a decis, cateva ore mai tarziu, din intalnirea Na Li-Dominika Ciblukova. Na Li s-a impus in greu in primul set, desi a avut 5-3 si propriu serviciu, Cibulkova a egalat la 5, chinezoaica reusind totusi sa se impuna cu 7-5 in primul act. Slovaca, numarul 11 mondial, nu a cedat jocul, si se impune in setul secund cu 6-2, un set in care s-au realizat 6 break-uri. Chinezoiaca a fost mai determinata in ultimul set, castigat cu 6-3, avand asigurata astfel, prezenta in finala turneului de la Miami.