Home » Fotbal, International » Uefa Europa League: Dinamo Kiev – Steaua 3-1. Rusescu marcheaza pentru stelisti

Uefa Europa League: Dinamo Kiev – Steaua 3-1. Rusescu marcheaza pentru stelisti

steaua bucuresti Steaua pierde cu 3-1, joi seara, in etapa a doua din grupele Europa League, singurul gol al stelistilor fiind marcat in minutul 89, de Raul Rusescu, din pasa cu calcaiul a lui Claudiu Keseru (foto: Getty Images).

Dinamo a inceput punand presiune pe stelisti, dar ros-alobastrii au o mare oportunitate de a marca, in minutul 30, cand Keseru ii paseaza lui Alexandru Chipciu, sutul sau fiind respins providential de portarul Rybka. Golul vine in minutul 40, dar in poarta stelistilor, dupa o faza-scoala creata de ucrainieni. A fost o lovitura libera executata Younes Belhanda, un lob catre Andriy Yarmolenko, capitanul gazdelor finalizand precis cu sut din prima.

Stelistii sunt prinsi din nou nepregatiti, in minutul 66, la centrarea lui Jeremain Lens catre Andriy Yarmolenko, acesta pasand inapoi catre Artem Kravets, care finalizeaza tot cu un sut din prima.

A urmat apoi o mutare putin surprinzatoare a lui Costel Galca, Rusescu intrand pe teren in locul lui Stanciu, acestat intrand la randul sau in repriza secunda, in minutul 57. Introducerea lui Rusescu se simte pe teren, atacantul reusind sa reduca din diferenta, in minutul 89,  dupa o deviere cu calcaiul a lui Claudiu Keseru.

Diferenta revine la doua goluri, in primul minut de prelungiri, dupa o alta faza lucrata frumos de gazde, la finalizare fiind Teodorczyk Andriy Yarmolenko, din pasa lui  Andriy Yarmolenko. In cel de-al patrulea minut de prelungiri Rusescu mai are o oportunitate de gol, portarul Rybka intervenind decisiv.

Gazdele se impun cu scorul de 3-1, pe fondul unor actiuni inspirate ale ucrainienolor dar si prin prisma unor marcaje defectuase ale stelistilor.

In celalalt meci al grupei, Aalborg castiga pe teren propriu cu Rio Ave, Nicklas Helenius marcand singurul gol al partidei in minutul 46.

Pentru Steaua urmeaza doua meciuri cu Rio Ave, in acesta competitie, portughezii fiind pe ultimul loc in clasamentul grupei dupa doua etape, fara niciun punct obtinut.