Home » Bacau, International, Locale, Volei » Victorie de onoare in Champions League: Stiinta Bacau-Nantes VB 3-1

Victorie de onoare in Champions League: Stiinta Bacau-Nantes VB 3-1

stiinta bacau champions league volei feminin Bacauancele au obtinut primele seturi si prima victorie in acest sezon de Champions League, la volei feminin, dupa victoria cu 3-1 (25-20, 25-14, 16-25, 25-19) impotriva formatiei Nantes VB.

Miercuri seara, bacauancele au disputat jocul cu numarul 5 in Champions League, la Sala Sporturilor Bacau, adversara fiind ocupanta locului 3 in grupa B, Nantes VB. Fara set castigat, bacauancele aveau o ultima sansa in fata fanilor la o prestatie onorabila.

Dupa un inceput echilibrat de meci, oaspetele au condus cu 11-7, moment in care antrenorul Florin Grapa solicita timeout. Cu Alexandra Sobo avand atacuri precise, bacauancele revin in set si  trecand la conducere cu 15-12. Dupa 16-15 in ultimul timeout tehnic, bacauancele s-au distantat decisiv, adjudecandu-si primul set la 20.

Actul secund a inceput cum nu se poate mai bine pentru gazde, care au condus cu 7-0 si 8-1. Frantuzoaicele comit multe greseli nefortate, nu au luciditate in ofensiva, iar bacauancele se impun lejer in setul secund, cu 25-14.

Jocul oaspetilor s-a schimbat brusc in actul 3, revenit frantuzoaicelor cu 25-16. Bacauancele nu s-au pierdut cu firea, au condus cu 8-4 si 10-6 in setul 4, depasaind si un moment mai dificil cand au fost egalate la 10. Cu blocaje si atacuri mai precise, bacauancele se distanteaza decisiv si castiga si setul 4 cu 25-19.

Cea mai buna jucatoare de pe teren a fost desemnata Alexandra Sobo, centrul formatiei bacauane reusind 19 puncte.

O victorie de onoare in primul rand, in fata fanilor, care si-au incurajat frenetic favoritele si in acest joc, ultimul “acasa” in Champions League.

Stiinta ramane pe ultimul loc, cu 3 puncte, ultimul joc avand loc in deplasare la lidera grupei, Fenerbahce Grundig Istanbul.

Clasamentul grupei B Champions League dupa 5 etape disputate: 1) Fenerbahce Grundig Istanbul 15 p.; 2) Azeryol Baku 8 p.; 3) Nantes VB 4 p.; 4) Stiinta Bacau 3 p.;