Home » Fotbal, International, National » Victorie mare: Grecia-Romania 0-1. Marica marcheaza in prima repriza si este eliminat in cea de-a doua

marica romania Romania incepe cu o victorie mare in fata favoritei grupei F, Grecia, singurul gol fiind marcat de Marica, in minutul 10, din lovitura de pedeapsa.

Fara spectatori pe propriul teren, grecii au intalnit o nationala a Romaniei ordonata in aparare si determinata pentru a obtine un  rezultat pozitiv in prima etapa din preliminariile Campionatului European de fotbal masculin.

Dupa un inceput de joc modest de ambele tabere, in minutul 9, Alexandru Chipciu este faultat in careu de Holebas si arbitrul dicteaza lovitura de penalty. desi putin ezitant, marica il fenteaza pe arbitru si Romania trece in avantaj in minutul 10.

In afara de faptul ca formatia elena a facut un presing avansat, gazdele nu s-au evidentiat pe faza de atac, limitandu-se la mingi lungi spre Mitroglou. Torosindis are singura actiune de mentionat pentru gazde, dar sutul sau centrare, din unghi, este respins eficient de Tatarusanu. Prima repriza se incheie cu o ocazie pentru tricolori, la centrarea din corner a lui Maxim, Dragos Grigore reia cu capul, mingea fiind retinuta de portarul Karnezis.

In repriza secunda, cursul jocului avea sa se schimbe radical dupaeliminarea lui Marica din minutul 54. Atacantul roman a incercat sa “fure” o minge pe contraatac, dar il faulteaza pe Samaris si arbitrul acorda cel de-al doilea cartonas galben pentru roman si implicit pe cel rosu. Grecii preseaza pe atac, iar “tricolorii” au incercat sa rupa ritmul prin atacuri rapide. cea mai mare ocazie a gazdelor are loc in minutul 88, cand reluarea cu capul din 6 metri a lui Torosidis loveste bara transversala si apoi capul lui Tatarusanu, pericolul fiind in cele din urma indepartat.

Asadar Romania bifeaza o victorie muncita in Grecia, in 10 oameni, dar cu un grup unit si cu spirti de sacrificiu pe faza defensiva.

De mentionat si un rezultat surpriza in aceasta grupa, Ungaria pierzand cu 1-2 pe propriul teren, in fata Irlandei de Nord, golurile oaspetilor fiind reusite in minutele 81 si 88.

Romania: Tatarusanu – Rat, Tamas, Chiriches, Grigore, Hoban, Chipciu (Torje ’90), Pintilii, Maxim (Enache ’68), Marica, Stancu, Hoban (Prepelita ’84), Torje, Enache. Rezerve: Silviu Lung jr, Pantilimon, Luchin, Luchin, Goian, Grecu.

Etichete:, , , , ,