Home » Bacau, Handbal, Locale » Victorie si in retur: Stiinta Bacau – HC Piatra Neamt 27-20 (14-4)

Victorie si in retur: Stiinta Bacau – HC Piatra Neamt 27-20 (14-4)

stiinta bacau hc piatra neamt 27-20 Dupa victoria din partida tur, cu 21-16, bacauancele s-au impus sambata si in jocul retur disputat la Sala Orizont, cu 27-20, pietrencele marcand doar 4 goluri in prima repriza.

Derby-ul moldav al diviziei A la handbal feminin nu a avut istoric, gazdele reusind sa se distanteze decisiv dupa primele 30 de minute de joc.

In ziua in care a implinit 27 de ani, Bianca Dospinescu si-a facut un frumos cadou, cu parade care au inchis poarta gazdelor, primind doar 4 goluri in prima repriza. A fost 3-3 in minutul 13, dar apoi bacauancele au primit doar un gol in 17 minute si au marcat de 11 ori. A fost randul pietrencelor sa marcheze putine goluri in poarta Stiintei, dupa ce bacauancele au marcat 5 goluri intr-o repriza, in deplasarea avuta la Piatra Neamt, in primul joc din returul sezonului 2012-2013.

Cu 10 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc, antrenorii Costel Oprea si Constantin Hornea au folosit tot lotul avut la dispozitie, oaspetele mai micsorand diferenta, scorul final fiind de 27-20.  Lacramioara Cilici a fost cea mai prolifica macratoare pentru gazde, cu 10 reusite, in timp ce de la oaspete, Luminita Hritcu a marcat de 7 ori. La finalul intalnirii bacauancele au pregatit o surpriza pentru sarbatorita zilei, avand inscriptionate cate o litera pentru mesajul “La multi ani Biby”.

Bacauancele isi pastreaza locul 5 in clasament, cu 25 de puncte in 13 partide disputate si intalnesc etapa viitoare, in deplasare, formatia Rapid Bucuresti.

Stiinta Bacau: Dospinescu Bianca, Pastor Elizabeth – Rosu Madalina (2 goluri), Ababei Paula (2), Ciurariu Ana-Maria, Versescu Laura, Paval Maria (1), Carligeanu Adina (3), Cilici Lacramioara (10), Tat Cristina (1), Vilcu Mirela (3), Ciorata Alexandra, Tocu Cornelia (3), Buca Alina, Chelaru Adriana (2). Antrenori: Costel Oprea, Constantin Hornea.