Home » Bacau, Handbal, Locale » Avans linistitor: Stiinta M.D. 2 Bacau – HC Arges Pitesti 40-23 in preliminariile Cupei Romaniei

Stiinta MD2 Bacau -HC Arges Pitesti Stiinta Municipal Dedeman II Bacau a luat o optiune serioasa la calificarea la Turneul Final a Cupei Romaniei la handbal masculin, dupa victoria categorica obtinuta joi seara in fata formatiei HC Arges Pitesti, 40-23 (22-10).

Oaspetii au marcat doar 6 goluri in primele 25 de minute, in timp ce gazdele au punctat pe tabela de 19 ori. Desi elevii antrenati de Bogdan Voica au avut 12 goluri in plus la pauza, avantajul a tot crescut si in repriza secunda, bacauanii avand o diferenta linistitoare, de 17 goluri, pentru partida retur. Gabriel Bujor a fost cel mai prolific marcator al gazdelor, cu 9 reusite, in timp ce Valeriu Erhan a avut o evolutie foarte buna in poarta bacauanilor.

Partida retur din faza preliminara se va disputa duminica, 19 ianuarie, la Sala Trivale din Pitesti, cu incepere de la ora 11.00.

Stiinta M.D. Bacau: Stiinta Municipal Dedeman II Bacau: Erhan, Bobeica – G. Bujor (9), Rata (7), Vartic (7), M. Bujor (7), Zacaciurin (3), Moisa (3), Bulov (2), Stoian (1), Butnaru (1), Lita, Beleaev, Carali. Antrenor: Bogdan Voica.