Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau-AHC Dunarea Calarasi 27-28 (13-15). Oaspetii marcheaza golul decisiv cu 5 secunde ramase de joc

stiinta md bacau dunarea calarasi 27-28 Stiinta M.D. Bacau si Dunarea Calarasi au oferit un spectacol handbalistic in Sala Sporturilor din Bacau, golul victoriei fiind marcat de Alin Sania, cu 5 secunde ramase de joc.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau a debutat in anul 2015 in Liga Nationala, marti seara, adversara fiind incomoda echipa a Calarasului.

Dunarea Calarasi, condusa de Aihan Omer, are un sezon reusit, desi este nou promovata in Liga Nationala.

Meciul de marti seara a confirmat parcursul pun al Dunarii, oaspetii incepand decis partida. Dupa primele 10 minute de joc, scorul era de 4-0 pentru formatia oaspete, avand si posibilitatea de 0-5, ratata insa de Andrei Gavriloaia, cum se spune la fotbal, cu poarta goala, la o iesire neinspirata a portarului Erhan.

Bacauanii, cu acelasi public infocat, incep sa revina in joc, iar pe fondul unei mai bune coordonari in aparare reusesc egalarea la 12, in minutul 27. Totusi, oaspetii gestioneaza bine finalul de repriza si trec la cabine cu doua goluri avantaj, 15-13. Distanta s-a marit la 4 goluri in debutul reprizei secunde, dar gazdele nu renunta la lupta si egaleaza din nou, in minutul 51, 24-24, pentru ca doua minute mai tarziu sa treaca in avantaj, 25-24. Bacauanii au condus chiar si la doua goluri in minutul 56, insa insuficient pentru a inchide partida, oaspetii revenind la randul lor in meci. Mult mai inspirati in ofensiva, elevii lui Aihan Omer reusesc egalarea si trec la conducere cu 5 secunde ramase de joc, dupa o executie letala a lui Alin Sania de la linia de 9 metri.

Mateo Garralda solicita timeout, timp in care antrenorul gazdelor are un schimb dur de replici cu Michelin Celestin, semn ca francezul era desemnat sa-l apere pe Sania.  Cu doar 3 secunde ramase pe tabela, Stiinta incearca o executie fulger prin Victor Vartic, dar mingea este respinsa decisiv de portarul oaspetilor, Vadym Brazhnyk.

Asadar, bacauanii pierd pentru a treia oara pe teren propriu in acest sezon, fiind doar pe locul 7 dupa 15 partide disputate, cu 22 de puncte. Dunarea Calarasi continua sa fie surpriza placuta a acestui campionat, fiind pe 3 in clasament cu 27 de puncte, dar la egalitate cu echipa aflata pe primul loc, HCM Minaur Baia Mare (un joc mai putin disputat) si HC Odorhei ( doua jocuri mai putin disputate).

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Valeriu Erhan, Stefan Grigoras, Raducu Tamas – Dragos Iancu (1 gol), Ionut Rotaru (5), Marius Bondar (5), Victor Vartic (4), Josep Masachs (4), Celestin Michelin (3), Mikk Pinnonen, Rares Paunica, Vladimir Carali, Martin Johannson, Alin Campan (2), Tin Tokic (2), Claudiu Stan (1). Antrenor: Mateo Garralda.

Dunarea Calarasi: Vadym Brazhnyk, Iulian Andrei, Mihaita Coveianu – Mykhylo Tsap (3), Roman Zacaciurin (1), Ionut Saulescu (3), Florin Nicolae (3), Alin Velea, Andrei Gavriloaia, Alin Sania (7), , Bogdan Soldanescu, Anatoli Bulov (1), Oleg Kumogorodsky, Pavlo Gurkovsky (7), Andrei Voinea. Antrenor: Aihan Omer