Home » Handbal, International » C.E. handbal feminin junioare: Romania-Norvegia 23-27 (11-10)

C.E. handbal feminin junioare: Romania-Norvegia 23-27 (11-10)

Romania Norvegia handbal feminin junioare Romania pierde meciul disputat marti seara in Grupa Principala, dar pastreaza sanse la calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal feminin under 17.

Romania si Norvegia s-au intalnit in grupa principala 2, ambele echipe avand cate doua puncte dupa contopirea grupelor C si D.

Prima repriza a fost sub semnul echilibrului, cele doua echipe avand un ritm infernal pana in minutul 18, cand scorul era de 9-8 pentru Romania. In urmatoarele 10 minute, cele doua formatii au facut multe greseli in ofensiva, marcand doar un gol fiecare.

Dupa 30 de minute de joc, Romania avea doar un gol avans pe tabela, 11-10. In repriza secunda ritmul a fost mai alert, lucru care a incurcat serios defensiva noastra. Nordicele s-au instalat la conducere in minutul 35, 14-13, distantandu-se la 4 goluri in minutul 49, 20-16. Elevele pregatite de Ion Ivan s-au apropiat la un singur gol in minutul 52, 19-20, dar norvegiencele au jucat din nou rapid in ofensiva, distantandu-se decisiv pe final de meci. “Tricolorele” pierd la 4 goluri, dar calificarea in semifinale se decide in ultima etapa. Coordonatoarera de joc Andreea Popa a fost principala marcatoare a Romaniei, cu 8 goluri, fiind urmata de Isabela Dragnea, cu 5 reusite. Diana Ciuca a fost desemnata cea mai buna jucatoare din tabara Romaniei, portarul nationalei avand numeroase interventii inspirate.

Romania va intalni Spania in ultima etapa, echipa fara punct acumulat in grupa principala, meciul avand loc miercuri, cu incepere de la ora 18:30.

Romania: Diana Cristiana Ciuca, Andreea Bianca Chetraru – Ioana Beatrice Balaceanu, Andreea Cristina Popa (8 goluri), Monica Alexandra Barabas, Denisa Andreea Valcan (1), Iuliana Daniela Marin, Andreea Rebeca Tarsoaga (3), Oana Maria Caprar, Oana Stefana Jipa (3), Isabela Dragnea (5), Patricia Valentina Moraru, Marina Ilie (2), Miruna cristina Pica, Alicia Gogarla (1), Andra Liviana Moroianu. Antrenor principal: Ivan Ion.