Home » Alte sporturi, Baschet, International » C.M. baschet masculin: SUA- Lituania 96-68. Statele Unite ajung in marea finala de la Madrid

C.M. baschet masculin: SUA- Lituania 96-68. Statele Unite ajung in marea finala de la Madrid

sua lituania baschet masculin CM Spania 2014 Echipa nationala a Statelor Unite a invins, joi seara, reprezentativa Lituaniei, la 28 de puncte diferenta, reusind astfel calificarea in marea finala de la Madrid.

Dupa victoria Frantei in fata Spaniei, americanii si-au marit considerabil sansele la castigarea Campionatului Mondial, ultimul “hop” inainte de finala fiind intalnirea cu nationala Lituaniei.

Europenii s-au aratat un adversar redutabil in prima repriza, desi americanii s-au impus in primele doua sferturi cu 21-16 si 22-19.

Partida s-a “rupt” practic dupa pauza, cand americanii au reusit un joc aproape perfect in ofensiva cu 33 de puncte marcate, primind doar 14.

Finalul de meci a fost unul linistit, ultimul sfert fiind castigat tot de americani cu 20-19, scorul final fiind de 96-68.

A fost inca o lectie de baschet predata de americani, echipa lui Mike Krzyzewski dominand la toate aspectele jocului. Desi nu are in lot vedete ca LeBron James, Kobe Bryant, Carmelo Anthony sau Kevin Durant, echipa Statelor Unite compenseaza prin daruire si joc de echipa.

Adversara din finala a Statelor Unite se va decide, vineri seara, intre doua formatii din Europa, Serbia si Franta, jocul avand loc de la ora 23.00 (ora Romaniei).

Etichete:, , , , , , ,