Home » Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Coasta de Fildes-Japonia 2-1. Africanii reusesc sa intoarca meciul de la 0-1

coasta de filde japonia 2-1 Coasta de Fildes reuseste sa castige impotriva Japoniei in debutul Cupei Mondiale, intorcand soarta partidei cu 2 goluri marcate in 3 minute.

Coasta de Fildes pornea ca favorita in partida ce a inceput duminica dimineata, de la ora 4.00, ora Romaniei.

Japonezii au inceput curajos partida, cu un presing avansat si dublaj in aparare la fiecare posesie a jucatorilor de la Coasta de Fildes. Asiaticii au marcat primul gol al intalnirii, in minutul 16, cand Keisuke Honda a sutat puternic la coltul scurt, fara sperante pentru portarul ivorian. Africanii si-au continuat jocul  de posesie si desi au avut ocazii in prima repriza nu au reusit golul egalizator.

Insistenta “elefantilor” avea sa dea roade in partea secunda a jocului, cand au reusit sa marcheze doua goluri intr-un interval de 3 minute. Mai intai, Serge Aurier centreaza in careu in minutul 64, iar  Wilfried Bony reia cu capul in poarta lui Kawashima. Ivorienii urca din nou in atac si acelasi Aurier ii centreaza lui Gervinho, atacantul lui AS Roma marcand tot cu capul si datorita neinspiratiei portarului japonez.

Partida a avut 6 minute prelungire dar fara schimbari pe tabela si ivorienii urca pe 2 in clasamentul grupei, dupa Columbia, care a invins sambata Grecia cu 3-0.

Click aici pentru rezultatele actualizate de la Campionatul Mondial de Fotbal, Brazilia 2014

Etichete:, , , , , , , , ,