Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » Semifinala C.M. Brazilia 2014: Argentina-Olanda 4-2 dupa loviturile de departajare. Romero apara doua lovituri de la 11 metri

argentina germania 4-2 Argentina reuseste calificarea in finala Campionatului Mondial din Brazilia, dupa ce a trecut de Olanda cu 4-2 la loviturile de departajare. Eroul argentinienilor a fost portarul Romero cu doua lovituri de la 11 metri aparate.

Argentina si Olanda s-au inchis reciproc, cele doua echipe preferand sa nu riste in semifinala disputata pe “Arena de Sao Paulo”.

Singura ocazie de gol a primei reprize apartine Argentinei in minutul 14, sutul lui Messi din lovitura libera fiind retinut fara mari emotii de portarul Jasper Cillessen.

A urmat apoi un joc urat si datorita mizei, un loc in finala Campionatului Mondial, cele doue echipe preferand sa uciga spectacolul, decat sa riste pe cartea atacului. Sud-americanii  au o mare ocazie de gol in minutul 75, Enzo Perez ii centreaza perfect lui Higuain, dar acesta trimite in plasa laterala. Spre finalul celor 90 de minute regulamentare, Olanda incearca sa atace, dar tot Argentina are doua posibilitati, suturile lui Rojo si Messi fiind retinute de portarul olandez. Neobosaitul Robben incearca sa incheie soarta jocului, dar Mascherano il blocheaza in extremis pe jucatorul lui Bayern Munchen.  Jocul plictisitor a continuat si in prelungirile partidei, cele doua echipe preferand sa-si incerce norocul la loviturile de departajare.

Olandezii executa primii, dar Ron Vlaar trimite slab si Romero respinge. Apoi Messi, Robben si Garay au marcat , Sneijder avand posibilitatea sa reduca din diferenta. Olandezul trimite telefonat si Romero mai pareaza o data la loviturile de departajare. Urmatoarele doua lovituri au fost fructificate de Aguerro si Kuyt, iar Maxi Rodriguez avea sansa sa trimita echipa sud-americana in finala. Rodriguez trimite puternic, Cillessen atinge mingea, dar sutul este prea puternic si Argentina ajunge in finala Campionatului Mondial din Brazilia.

Brazilia si Olanda se intalnesc in finala mica, iar Argentina si Germania disputa cea de-a treia finala directa de Campionat Mondial, cele doua tari castigand cate o finala in 1986  (Argentina)  si 1990 (Germania).

Argentina: Romero – Zabaleta, Rojo, Mascherano, Demichelis, Garay, Pérez (Palacio ’81), Biglia, Lavezzi (Rodríguez – 101′ ), Higuaín (Agüero ’82), Messi. Rezerve: Orión, Andujar, Campagnaro, Gago, A. Fernández, F. Fernández, Álvarez, Basanta.

Olanda: Cillessen – Blind, Martins Indi (Janmaat ’45), Vlaar, de Vrij, Wijnaldum, de Jong (Clasie ’62), Kuyt, Sneijder, Robben, van Persie (Huntelaar ’96). Rezerve: Krul, de Guzmán, Verhaegh, Veltman, Kongolo, Lens, Depay, Vorm.