Home » Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Evletia – Ecuador 2-1 (0-1). Elvetia marcheaza golul victoriei in ultima faza a jocului

elvetia ecuador 2-1 Elvetia se impune in partida de debut cu Ecuador, golul victoriei fiind marcat de Haris Seferovic la ultima actiune a intalnirii.

In primul joc din grupa E s-au intalnit, duminica seara in Brasilia, Elvetia si Ecuador. Dupa 22 de minute de tatonare, ecuadorienii reusesc sa deschida scorul prin atacantul Enner Valencia, o reusita cu capul din 6 metri. Elvetienii nu au gasit solutii in ofensiva si dupa primele 45 de minute se preconiza inca un rezultat surpriza la acest Mondial.

La pauza, antrenorul Ottmar Hitzfeld face o mutare inspirata, introducandu-l in teren pe Mehmedi in locul lui Stocker. La 2 minute de la reluarea partidei, Admir Mehmedi aduce egalarea tot cu o lovitura de cap din interiorul careului mic.  Cele doua echipe au continuat sa se tatoneze preferand sa nu se deschida in defensiva. Totusi, finalul avea sa fie unul palpitant cu ocazii la ambele porti. Mai intai, sud-americanii au sansa sa marcheze din lovitura libera,  sutul lui Michael Arroyo si deviat de zid fiind respins in ultima instanta de portarul Benaglio. In ultimul minut de joc, sud-americanii patrund in careu, dar pierd mingea si pe contraatac  Ricardo Rodriguez ii paseaza lui Haris Seferovic care marcheaza la coltul scurt din interiorul careului mic. De mentionat ca si Haris Seferovic a intrat pe teren in minutul 75, fiind din nou a mutare inspirata a antrenorului german.

Asadar Elvetia obtine in extremis victoria in fata Ecuadorului si va intalni Franta, vineri-20 iunie, in etapa a doua din grupa E.

Etichete:, , , , , , , , , ,