Home » Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Germania-Portugalia 4-0. Thomas Muller, eroul serii cu 3 goluri marcate

germania-portugalia 4-0 Germania a invins categoric Portugalia, in primul joc din grupa G, performerul serii fiind Thomas Muller cu 3 goluri marcate.

Cristiano Ronaldo a avut prima ocazie in derby-ul grupei G, in minutul 8, sutul sau fiind respins de Manuel Neuer. Nemtii primesc un penaly doua minute mai tarziu, Mario Gotze fiind faultat in careu de Joao Pereira. Thomas Muller executa precis la firul ierbii si Germania trecea la conducere in minutul 12.

Acelasi Muller are o ocazie mare de gol in minutul 30, dar sutul sau este deviat in extremis in corner. Toni Kroos executa impecabil cornerul si golul 2 pentru Germania este marcat cu capul de Mats Hummels.  Pentru Portugalia, jocul avea sa se complice in continuare, Pepe fiind eliminat dupa un gest nesportiv in contact cu Thomas Muller. “Masinaria” germana mai marcheaza o data pana la pauza, prin acelasi Thomas Muller care recupereaza o minge in careul advers si marcheaza cu sange rece in poarta nefericitului Patricio.

Cu un om in plus, nemtii au dominat si repriza secunda, Ozil si Gotze avand doua mari ocazii de gol. A venit si golul 4, in minutul 78, tot Thomas Muller marcator din pasa lui Andre Schurrle. Partida incepe asa cum a inceput, cu o ocazie marca Cristiano Ronaldo, sutul sau din lovitura libera fiind respins de Neuer.

Asadar, nemtii isi adjudeca cele 3 puncte, reusind si golaveraj si un joc incantator de viteza si executie.

Germania: Neuer, Boateng, Höwedes, Lahm, Mertesacker, Hummels (Mustafi ’73), Khedira, Kroos, Müller (Podolski ’82), Özil (Schürrle ’63), Götze. Rezerve: Großkreutz, Ginter, Schweinsteiger, Klose, Zieler, Draxler, Durm, Weidenfeller, Kramer.

Portugalia: Patricio, João Pereira, Fábio Coentrão (Almeida ’65), Miguel Veloso (Ricardo Costa ’45), Pepe, Bruno Alves, João Moutinho, Meireles, Hugo Almeida (Éder ’28), Nani, Ronaldo. Rezerve: Beto, Eduardo, Carvalho, Vieirinha, Neto, Rafa Silva, Varela, Amorim, Postiga.

Click aici pentru rezultatele actualizate si marcatorii de la Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia

Etichete:, , , , , , , , , ,