Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Germania-SUA 1-0, Portugalia-Ghana 2-1

C.M. Brazilia 2014: Germania-SUA 1-0, Portugalia-Ghana 2-1

Portugalia a invins Ghana cu 2-1 dar pierde calificarea in optimi, Statele Unite terminand grupa pe locul 2 datorita unui golaveraj mai bun.

portugalia ghana 2-1 Portugalia si Ghana s-au duelat intr-o partida “oarba”, cele doua echipe avand nevoie de victorie in acest meci pentru calificarea in optimi, dar depindea si de rezultatul din celalalt joc al grupei. Portughezii au prima mare ocazie de gol in minutul 19, dar portarul ghanez Fatawu Dauda respinge salvator la sutul lui Cristiano Ronaldo. Totusi, portughezii pleaca la cabine cu un gol avantaj, centrarea lui Miguel Veloso fiind deviata nefericit in propria poarta de fundasul John Boye. Ghanezii egaleaza dupa pauza, in minutul 57, atacantul Asamoah Gyan reluand cu capul din centrarea lui Kwadwo Asamoah. Portighezii urca in atac si irosesc mai multe oportunitati, pana la golul lui Cristiano Ronaldo (Foto: © Getty Images) din minutul 80, care a “spart gheata” la acest Mondial, cu un sut puternic din interiorul careului. Acelasi Ronaldo are sansa sa mareasca avantajul pe tabela dar din nou intervine salvator portaul ghanez. Se termina 2-1, iar cele doua echipe parasesc competitia, portughezii fiind marii pierzatori, nereusind calificarea in optimi desi au terminat la egalitate de puncte cu Statele Unite, datorita esecului dezastruos cu Germania.

Germania SUA 1-0 Germania si Statele Unite s-au intalnit, pe ploaie, in cealalta partida din grupa G, iar cu un rezultat de egalitate ambele echipe erau calificate in optimi indiferent de rezultatul din celalalt joc al grupei. Desi ar fi terminat grupa de pe primul loc si cu un egal, nemtii nu se multumesc cu acest scor si marcheaza singurul gol al partidei in minutul 55.  Tim Howard respinge in extremis la lovitura de cap a lui  Per Merteascker, dar portarul american nu mai poate ajunge la sutul puternic la coltul lungtrimis din afara careului de Thomas Muller. Cu acest gol, neamtul ajunge la cota 4 la acest Mondial, primele 3 goluri fiind marcate in partida cu Portugalia. Fara alte mari ocazii, partida se termina cu victoria Germaniei, dar ambele echipe din aceasta partida merg in optimile de finala.

Clasament final grupa G: 1) Germania 7 p.; 2) SUA 4 p (4-4); 3) Portugalia 4 p. (4-7); 4) Ghana 1 p.;

Etichete:, , , , , , , , , , , ,