Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Ghana-SUA 1-2. John Brooks marcheaza golul victoriei in minutul 86

C.M. Brazilia 2014: Ghana-SUA 1-2. John Brooks marcheaza golul victoriei in minutul 86

Ghana USA 1-2 Americanii au inscris un gol la inceput de meci si pe celalalt spre finalul jocului, Clint Dempsey marcand in secunda 29 cel mai rapid gol de la acest Campionat Mondial, iar John Brooks a adus victoria cu un gol marcat in minutul 86.

Nici nu a fluierat bine suedezul Jonas Eriksson inceputul de meci ca americanul dempsey dribleaza in careu pe partea stanga si si marcheaza cu un sut la colutl lung in secunda 29. Este cel mai rapid gol de la acest Mondial.

Cu neamtul Jürgen Klinsmann selectioner al Statelor Unite, echipa a aratat un stild e joc deschis fata de anii precedenti cand formatia americana se baza mult pe contraatac.

Ghanezii au raspuns in partea a doua a partidei, reusind egalarea in minutul 81. Asamoah Gyan face un numar de magie trimitand o pasa cu calcaiul la Andre Ayew care il invinge pe Howard.

Cand meciul se parea ca se va incheia cu o remiza, fundasul John Brooks, vinovat la golul ghanezilor, isi rascumpara greseala si marcheaza cu capul goluld e 2-1 pentru americani.

Acesta avea sa fie si scorul final, iar Statele Unite urca pe locul 2 in clasamentul grupei F, dupa Germania care a zdrobit Portugalia cu 4-0.

Click aici pentru rezultatele actualizate si marcatorii de la Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia