Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Olanda-Australia 3-2. Batavii se impun mai greu decat era de asteptat

C.M. Brazilia 2014: Olanda-Australia 3-2. Batavii se impun mai greu decat era de asteptat

australia olanda 2-3 Olanda castiga cu emotii partida din etapa a doua din grupa B contra Australiei, dupa ce a fost condusa cu 2-1 la inceputul reprizei secunde.

Dupa victoria cu 5-1 in fata Spaniei, Olanda era marea favorita in aceasta intalnire. Australienii si-au jucat totusi sansa, avand un pressing avansat si punand in dese randuri probleme la poarta batavilor.

Contrar cursului jocului, olandezii marcheaza primii in minutul 20, Arjen Robben porneste pe contraatac si finalizeaza din careu cu un sut la coltul lung. Vicecampioana mondiala nici nu apuca bine sa se reaseze in teren, cand atacantul Tim Cahill reuseste o bijuterie de gol, o torpila la coltul lung din vole, mingea lovind si bara transversala. Repriza se incheie cu un gest urat al aceluiasi Cahill care il faulteaza grav pe Bruno Martins Indi, olandezul fiind apoi transportat la spital. Australianul primeste doar galben iar in locul lui Indi a intrat Memphis Depay.

Australia incepe mai bine si repriza secunda si primeste lovitura de pedeapsa la hentul lui Daryl Janmaat. Mile Jedinak  il fenteaza pe portar si Australia conducea aparent surprinzator Olanda. Totusi, australienii nu s-au bucurat pentru mult timp, Van Persie reusind golul egalizator in minutul 58, cu un sut in forta din interiorul careului. Batavii obtin pana la urma cele 3 puncte puse in joc, prin jucatorul intrat in prima repriza Memphis Depay, acesta marcand cu un sut precis la coltul lung de la aproximativ 25 de metri. Acesta avea sa fie si scorul final, partida dintre Olanda si Australia candidand la cel mai frumos meci de pana acum de la acest Mondial.

Cu aceasta victorie Olanda isi asigura prezenta in optimi avand 6 puncte si golaveraj de + 5, in timp ce Australia ramane cu zero puncte dupa doua etape disputate fiind implicit si eliminata de la Cupa Mondiala.

Etichete:, , , , , , , , ,