Home » Handbal, International, National » C.M. handbal feminin tineret: Romania-Egipt 38-15 (18-9)

C.M. handbal feminin tineret: Romania-Egipt 38-15 (18-9)

romania handbal feminin tineret Nationala de tineret a Romaniei a obtinut o noua victorie la Campionatul Mondial din Rusia, tricolorele  avand o misiune usoara cu nationala similara a Egiptului.

In prima repriza, egiptencele s-au aparat avansat 3-3, dar fetele noastre au dejucat acest plan, conducand la pauza cu 18-10.

Tricolorele au avut un inceput bun de repriza secunda, inchizand poarta timp de 12 minute, avantajul crescand la 27-9. In minutul 51, la scorul de 32-15, antrenorul Ion Craciun cere timeout, iar elevele sale nu au mai primit gol pana la finalul intalnirii.

Romania se impune cu 38-15, obtinand cea de-a treia victorie la rand la Campionatul Mondial. Cu aceasta victorie, tricolorele si-au asigurat prezenta in optimile de finala, primele 4 formatii din fiecare grupa calificandu-se in aceasta faza a competitiei.

Romania are maximum de puncte in grupa C, dar urmeaza doua meciuri cu echipe apropiate ca valoare, joi cu Spania si sambata cu Germania.

Romania – Egipt   38-15 (18-9)

Romania: Yuliya Dumanska, Madalina Ion, Bianca Curment – Andreea Taivan (3), Alexandra Severin (1), Alexandra Dindiligan (4), Florentina Craiu (2), Alina Ilie (1), Sonia Vasiliu (3), Cristina Laslo (3), Elena Dache (4), Elena Stoicanescu (4) , Florenta Ilie (1), Daniela Corban (1), Anca Polocoser (4), Lorena Ostase (7). Antrenor principal: Ion Craciu. Antrenor secund: Cristian Preda.