Home » Bacau, Locale, National, Volei » Calificare dupa un joc dadator de sperante: Stiinta Bacau-Stiinta Bucuresti 3-1

Calificare dupa un joc dadator de sperante: Stiinta Bacau-Stiinta Bucuresti 3-1

stiinta bacau volei masculin Stiinta Bacau a invins pe Stiinta Bucuresti, in meciul decisiv din faza playoff a Campionatului National de volei masculin, divizia A2 Est, la capatul unui meci energic in care gazdele si-au aratat superioritatea.

Duelul dintre echipele “studentesti” din divizia A2 Est de volei masculin, a avut nevoie de meci decisiv, disputat sambata dupa-amaiza la Sala Sporturilor Bacau.

Gazdele au inceput cu energie primul set, reusind sa se impuna cu un categoric 25-13. Bucurestenii au dat o replica serioasa in setul 2 si pe fondul relaxarii gazdelor, care au comis si multe greseli. A fost si o perioada mai slaba a jucatorului Roberto Lazar, cel care avea sa fie omul evidentiat in aceasta partida. Dupa 7-7, oaspetii au inceput sa se distante, 15-12, adjudecandu-si actul secund cu scorul de 25-20.

In setul 3, bacauanii au revenit la energia din startul partidei, s-au mobilizat in joc si cu Roberto Lazar inspirat in atac, reusesc sa castige urmatoarele doua acte, cu acelasi scor, 25-14.

Bacauanii obtin astfel victoria cu 3-1 si se califica in turneul final al grupei A2 Est, acolo unde va intalni formatiile: CSV Dacia Buzau, CSM Suceava si CS Tricolorul LMV Ploiesti.