Home » Bacau, Locale, National, Volei » Playoff volei masculin, Divizia A2 Est: Stiinta Bacau-Stiinta Bucuresti 3-0. In grafic!

stiinta bacau stiinta bucuresti volei amsculin Bacauanii s-au impus in primul joc din playoff cu formatia Stiinta Bucuresti, in 3 seturi: 25-16, 25-18, 25-18.

Sambata dimineata, la Sala Sporturilor Bacau, Stiinta din localitate a intalnit formatia Stiinta Bucuresti, in primul joc din playoff-ul Campionatului National de volei masculin, Divizia A2 Est.

Gazdele au terminat sezonul pe locul 3 si au intalnit locul 6 la finalul sezonului regulat. Bacauanii si-au respectat statutul de favoriti si au dominat categoric primul set. Au condus cu 15-7 si 19-9, primul act fiind adjudecat la 16.

Bucurestenii au dat o replica mult mai serioasa la inceputul setului secund, fiind in dese randuri la conducere pana la scorul de 11-10. A urmat o revenire puternica a bacauanilor, care au condus cu 15-13, iar de la scorul de 18-15, oaspetii au reusit sa mai puncteze doar de 3 ori pe tabela.

In setul 3,  bacauanii au inceput asemanator ca in primul set, au condus 8-2, dar oaspetii au reusit sa reduca diferenta la doar doua puncte: 11-9. Totusi, cu un joc mult mai sigur, bacauanii s-au distantat decisiv si au reusit sa se impuna si in setul 3, cu scorul de 25-18.

“Baietii au fost montati. Ne-am pregatit suplimentari tactic, teoretic si fizic pentru acest joc. Speram ca evolutia noastra din meciurile urmatoare sa arate drumul bun pe care suntem. Baietii nostri au avut o dorinta mai mare de a juca mai precis si de a castiga. A mers bine si blocajul, a fost pregatit si orientat. Sa speram ca o sa dea rezultate si in meciurile urmatoare” ne-a declarat antrenorul bacauanilor, Corneliu Paduraru.

Jocul 2 din playoff va avea loc la Bucuresti, pe 28 februarie, iar cu o victorie bacauanii sunt calificati in turneul celor 4 formatii al diviziei A2 est.

Stiinta Bacau: Gal Andrei, Nan Bogdan, Mihai Snel, Nemes Bogdan, Saracutu Andrei, Cernov Codrin, Lazar Roberto, Filip Sergiu,  Matei Cosmin, Achimescu Andrei. Antrenor principal: Corneliu Paduraru. Antrenor secund: Eusebiu Turcanu.

Stiinta Bucuresti: Hupoiu, Toader, Macovei, Zadorojnai, Moroldo, Ionescu, Toma, Mehedenteanu, Andrei, Mitranescu, Ambrus (libero), Baciu (libero). Antrenor principal: Ion Soaca. Antrenor secund: Rachita Ion.