Home » Fotbal, International » Campioana en-titre, victorie concludenta la Villareal. Vezi rezultatele din prima mansa a optimilor de finala UEFA Europa League, 12.03.2015

sevilla europa league Joi seara s-a disputat mansa tur a optimilor de finala Europa League, fiind inregistrate numeroase surprize. Inter a pierdut cu 3-1 la Wolfsburg, Dnipro a invins acasa pe Ajax, iar Villareal a pierdut la un scor concludent, 1-3, partida de pe teren propriu cu Sevilla.

Desi Inter Milano a condus cu 1-0 inca din minutul 6, datorita reusitei lui Palacio, Wolfsburg a intors soarta meciului, impunandu-se cu 3-1, avand totodata si prima sansa in partida retur.

FC Dnipro Dnipropetrovsk s-a impus aparent surprinzator, pe teren propriu, in fata olandezilor de la Ajax, singurul gol al partidei fiind marcat in minutul 30 de Zozulya.

Castigatoarea editiei trecute de Europa League, FC Sevilla (foto), s-a impus in deplasare cu 3-1 in derby-ul spaniol a acestei faze a competitiei, primul gol fiind marcat chiar in minutul 1, de Vitolo. Mbia a marcat pentru 2-0 in minutul 26, acesta avand sa fie si scorul la finalul primei reprize. Imediat de la reluare, in minutul 48, Vietto a marcat pentru 2-1, dar Gameiro readuce avantajul la doua goluri pentru oaspeti, cu un gol marcat in minutul 50.

De mentionat ca atacantul argentinian Gonzalo Higuain a reusit un hattrick in partida castigata de Napoli cu formatia rusa, Dinamo Moscova.

Iata rezultatele complete realizate in prima mansa a optimilor de finala UEFA Europa League:

Zenit – Torino   2-0 (1-0)