Home » Fotbal, International » UEFA Europa League: Campioana Sevilla s-a calificat cu emotii in semifinale. Vezi rezultatele si marcatorii din returul sferturilor de finala

zenit sevilla europa league Campioana en-titre, Sevilla, s-a calificat in semifinale datorita golului marcat de Gameiro in minutul 85.

Joi, 23 aprilie, s-a disputat mansa retur a sferturilor de finala UEFA Europa League.

Desi a invins acasa cu 2-1 pe Zenit, campioana en-titre a acestui trofeu a avut emotii in partida retur. Oaspetii au deschis scorul in minutul 6, prin Bacca, de la punctul cu var, dar spaniolii s-au vazut egalati si apoi condusi datorita reusitelor ale lui Rondon si Hulk. La acest scor, partida avea nevoie de doua reprize de prelungiri, dar Gameiro rispiteste emotiile oaspetilor cu un  gol marcat in minutul 85.

Dupa 0-0 in Belgia, Dnipro a transat calificarea acasa, prin golul marcat de Shakhov in minutul 82.

Italienii au dominat in partida disputata pe teren propriu cu formatia Dinamo Kiev. Dupa ce a terminat la egalitate 1-1, in deplasare, italienii s-au impus acasa cu 2-0, obtinand calificarea in semifinale cu scorul de 3-1 la general.

Cea de-a doua formatie italiana din sferturi, Napoli, avea practic calificarea asigurata dupa victoria cu scorul de 4-1 pe terenul celor de la Wolfsburg. In partida de pe teren propriu, echipa antrenata de Rafael Benitez a condus cu 2-0 dar s-a vazut egalata cu doua goluri marcate de nemti in 3 minute.

Zenit - Sevilla   2-2 (0-1)