Home » Fotbal, International » Champions League: Real Madrid – Bayern Munchen 1-0 (1-0)

Champions League: Real Madrid – Bayern Munchen 1-0 (1-0)

real madrid bayern munchen 1-0 Madrilenii au reusit o victorie importanta in prima mansa a semifinalei Champions League, unicul gol al intalnirii fiind marcat de Karim Benzema, in minutul 19.

Real Madrid a intalnit miercuri seara, detinatoarea trofeului, Bayrn Munnchen, pe Santiago Bernabeu, in cea de-a doua semifinala Uefa Champions League.

Jucatorii antrenati de Carlo Ancelotti au intrat motivati pe teren si au practicat un joc in viteza cu pressing cand mingea era in posesia bavarezilor.  Mai mult, 4-3-3 folosit de Ancelotti s-a transformat in 4-4-2 pentru a inchide culoarele oaspetilor.  Cu pase rapide si ritm alert al jocului, Real avea sa deschida scorul in minutul 19, cand Fabio Coentrao a centrat de pe partea stanga, la firul ierbii, iar Karim Benzema a finalizat din interiorul careului mic. Real a continuat ofensiva si a avut inca doua mari ocazii, dar Cristiano Ronaldo (min.21) si Angel Di Maria (min.23) au trimit peste poarta din pozitii favorabile. Prima repriza a fost dominata clar de gazde, iar oaspetii nu s-au recunoscut ca practicand acel joc letal de pase impus de Pep Guardiola.

In partea a doua a jocului, nemtii au schimbat ritmul, au dominat mai mult la capitolul posesie, dar fara rezultat pe tabela de marcaj. Cea mai mare ocazie a oaspetilor a venit de-abia in minutul 84 la combinatia, Thomas Muller-Mario Goetze, dar Casilias a respins salvator.

Partida se incheie cu victoria la limita a gazdelor, un avantaj aparent multumitor, tinand cont ca Bayern Munchen nu a reusit sa marcheze in deplasare.

Returul va avea loc, saptamana viitoare, marti – 29 aprilie.