Home » Fotbal, International » Cupa Mondiala Brazilia 2014: Chile-Australia 3-1. Sud-americanii au inceput cu dreptul

chile australia 3-1 Chile s-a impus cu 3-1 in cel de-al doilea joc din grupa B, golurile sud-americanilor fiind marcate de Alexis Sanchez, Valdivia si Beausejour.

Dupa infrangerea categorica a Spaniei in grupa B, Chile si Australia aveau nevoie de un rezultat pozitiv pentru a spera la calificarea in optimile de finala.

Chilienii au inceput in stilul lor caracteristic cu pressing avansat si faze rapide de joc. Jocul ofensiv a dat roade chilienilor, acestia reusind sa marcheze doua goluri in primele 15 minute de joc.

Alexis Sanchez marcheaza fara mila in minutul 12, pentru ca acelas Sanchez sa paseze decisiv lui Jorge Valdivia, iar atacantul chilian inscrie cu un sut letal din afara careului, mingea atingand bara transversala in drumul spre gol.

Australienii incep sa-si revina si sa se regrupeze in defenisva reusind si sa reduca din diferenta prin Tim Cahill, in minutul 35, cu o lovitura de cap. Un minut mai tarziu, Cahill este aproape de a realiza dubla, dar Claudio Bravo respinge salvator.

In repriza secunda Cahill avea sa marcheze si golul doi, tot cu capul, dar a fost corect anulat deoarece atacantul australian era in ofsaid. Australienii mai au o sansa de gol la sutul lui Bresciano, dar din nou a intevenit salvator Claudio Bravo. Chilienii au si ei o sansa buna de a marca, prin Eduardo Vargas, sutul sau trimis pe langa portarul Mat Ryan fiind scos de pe linia portii de Alex Wilkinson.

Meciul avea sa se clarifice in minutul 2 al prelungirilor, cand chilienii reusesc sa marcheze golul 3. Mauricio Pinillatrimite spre poarta, Mat Ryan respinge dar Jean Beausejour urmareste mingea si inchide tabela la 3-1. Cu aceasta victorie chilienii urca pe locul 2 in grupa si asteapta urmatorul meci, cel in compania Spaniei, ce se va disputa miercuri, 18 iunie, de la ora 20:00.

Chile – Australia   3-1 (2-1)

Alexis Sanchez ’12, Valdivia ’14,  Beausejour ’90+2 – Tim Cahill ’35

Chile: Chile: Bravo, Diaz, Mena, Jara, Isla, Vidal (Gutierrez ’60) , Valdivia  (Beausejour ’68 ), Vargas (Pinilla ’88) , Medel, Alexis, Aranguiz. Rezerve: Toselli, Albornoz, Silva, Carmona, Rojas, Orellana, Fuenzalida, Paredes, Herrera.

Australia: Ryan, Milligan, Cahill, Franjic (McGowan ’49) , Davidson, Leckie, Wilkinson, Spiranovic, Jedinak, Oar (Halloran ’69), Bresciano (Troisi ’78) . Rezerve: Langerak, Wright, Taggart, Bozanic, Holland, McKay, Vidosic, Luongo, Galekovic.

Click aici pentru rezultatele actualizate de la Campionatul Mondial de Fotbal, Brazilia 2014