Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Cupa Municipiului Bacau, ziua a-II-a: Dinamo-AHC Calarasi 28-29, Stiinta MD Bacau-HC Vaslui 31-26

Sambata, 23 august, s-au disputat cele doua finale, Stiinta MD Bacau reusind sa-si adjudece trofeul in editia cu numarul 9 a Cupei Municipiului Bacau la handbal masculin.

dinamo bucuresti dunarea calarasi In finala mica s-au intalnit Dinamo si Dunarea Calarasi, un joc ce s-a dovedit extrem de echilibrat. Dinamo a condus pentru prima data la doua goluri, in minutul 16 (8-6), dar echipa din Calarasi marcheaza 4 goluri consecutive si trece in avantaj cu 10-8. A fost randul lui Dinamo sa marcheze 4 goluri la rand, bucurestenii terminand primele 30 de minute cu doua goluri avantaj, 15-13. Dinamo a condus in mare parte si in repriza secunda, avand un avantaj de 4 goluri (27-23), in minutul 50. Apoi au urmat 10 minute “negre” pentru bucuresteni, care au marcat doar un singur gol, iar Dunarea Calarasi reuseste victoria la limita, cu scorul de 29-28. Nicolae Florin a fost principalul marcator pentru Dunarea Calarasi, cu 7 goluri marcate, fiind urmat de Razvan Gavriloaia cu 6 reusite. De la dinamovisti s-au evidentiat in ofensiva, Jacov Vrankovic si Pierre Racot, cu 8, respectiv, 7 goluri.

Dinamo Bucuresti: Darius Makaria, Razvan Rapciuga, Pierre Ragot (7 goluri) , Chirut Adrian (2) , Costel Manea (2), Alexandru Asoltanei (2) , Rydergard Gustav , Bogdan Fuica, Ionut Irimus, Dan Savenco (3), Adrian, Balut, Nitu Laurentiu (1), Ciprian Sandru (1), Marius Mocanu (2), Jacov Vrankovic (8). Antrenor principal: Sebastian Bota.

AHC Dunarea Calarasi: Mihai Coveianu, Gabriel Velea, Pavel Gurkovsky (1), Ionut Saulescu (1), Bogdan Soldanescu (2), Ghita Mateas (3), Mihailov Tsap, Razvan Gavriloaia (6), Iulian Andrei, Yan Vyszbovsky, Vadim Braznik, Silvian Amihaesei, Florin Nicolae (7), Roman Zacaciurin (1), Adi Mitrea (5), Anatoli Bulov, Oleg Kumogorodsky (4), Gabriel Voinea. Antrenor principal: Sabin Dacau.

stiinta md bacau hc vaslui In finala mare s-au intalnit doua echipe din Moldova, vicecampioana Romaniei, Stiinta M.D. Bacau si nou promovata HC Vaslui.  Vasluienii au intrat ambitiosi in prima repriza, conducand dupa primele 30 de minute, cu 17-13 si pe fondul unor “zapaceli” in aparare ale gazdelor. In repriza secunda  parca a fost o alta echipa bacauana in teren, mult mai determinata in fata propriiilor suporteri. Cu o atmosfera de meci oficial, datorita spectatorilor zgomotosi din tribune, bacauanii reusesc, in primele 7 minute de joc de la reluare, sa marcheze 6 goluri si sa primeasca doar unul,, trecand la conducere cu 19-18. In minutul 45, scorul era egal 23, dar vasluienii au mai marcat doar 3 goluri in 15 minute, iar bacauanii se impun cu 31-26. De mentionat jocul fara menajamente a celor doua formatii, cu mult contact fizic din partea jucatorilor.
A fost ultima sansa pentru antrenorul spaniol Mateo Garralda sa-si vada la lucru proprii elevi inainte de Supercupa Romaniei, care se va disputa marti, 26 august, la Sala Sporturilor din Brasov, contra campioanei  HCM Constanta.

Stiinta M.D. Bacau: Raducu Tamas, Stefan Grigoras, Valeriu Erhan, Dragos Iancu, Ionut Rotaru (1) , Marius Bondar (8), Victor Vartic (2), Josep Gelma Masachs, Michelin Celestin (3), Mikk Pinnonen (4), Florin Dospinescu (3), Alexandru Tarata (1), Rares Paunica (3), Vladimir Carali, Martin Joahnnson (6),  Alin Campan, Tin Tokic. Antrenor principal: Mateo Garralda.

HC Vaslui: Bogdan Pralea, Alin Plesca, Marius Ragea (3), Sandu Iacob, Mihai Bujor (4), Marius Ignat (3), Gabriel Cotinghiu (1), Calin Hagiu (2), Gabriel Bujor (3), Madalin Tutu (4), Andrei Bejinariu (1), Dragos Soare (2) Alin Rosu (3), Ioan Stan, Marocico Stefan, Valentin Anton, Marian Barac, Dragos Nedelcu. Antrenor principal: Leonard Bibirig.