Home » International, Tenis » Halep-Kuznetsova 6-2, 6-2! Simona este in semifinale la Roland Garros!!!

Halep-Kuznetsova 6-2, 6-2! Simona este in semifinale la Roland Garros!!!

simona halep roland garros Simona a trecut, cu un dublu 6-2, de rusoaica  Svetlana Kuznetsova si este calificata in semifinale la Roland Garros, cel mai bun rezultat pentru romanca la un turneu de Grand Slam.

Pe arena Suzanne Lenglen, partida numarului 4 mondial a inceput cu o intarziere de aproximativ 3 ore, datorata ploii. Simona a inceput bine jocul, a condus cu 2-0, dar rusoaica, fosta castigatoare la Roland Garros in 2009, a reusit sa egaleze la 2. Simona nu s-a pierdut cu firea si a castigat 4 ghemuri la rand, incheiind primul set in 33 de minute.

Rusoaica si-a adjudecat primul ghem din setul secund, dar Simona trece la conducere printr-un joc agresiv si precis. La 4-1 pentru romanca, Kuznetsova realizeaza break-ul, dar insuficient pentru a intoarce soarta partidei, Simona reusind re-break-ul, pentru 5-2. Servind pentru meci, Simona a comis mai multe greseli pe propriu serviciu, dar incheie si cel de-al doilea set, tot cu 6-2. Asadar, dupa o ora si 19 minute de joc, Simona realizeaza cea mai buna performanta din cariera la un turneu de Mare Slam, prezenta in semifinalele competitiei, unde o va intalni pe Andrea Petkovic, numarul 27 mondial. Nemtoaica a trecut in sferturi, tot cu un dublu 6-2, de italianca Sara Erani, numarul 11 mondial.

Se vor intalni in semifinale doua jucatoare cu acelasi stil de joc, agresiv si eficace, romanca fiind totusi favorita la prezenta in finala din acest an la Roland Garros.

Etichete:, , , , , , , , ,