Home » Handbal, National » Handbal Feminin: Surpriza in Moldova! HCM Roman – SCM Craiova 18-22 (7-11)

Handbal Feminin: Surpriza in Moldova! HCM Roman – SCM Craiova 18-22 (7-11)

hcm roman handbal feminin SCM Craiova a reusit o victorie aparent surprinzatoare pe terenul celor de la HCM Roman, in etapa a doua a Ligii Nationale de handbal feminin.

Joi seara, 4 septembrie, romascancele au disputat prima intalnire pe teren propriu din noul sezon al Ligii Nationale la handbal, partida fiind transmisa in direct pe Digi Sport 3. Desi porneau cu sansa a doua craiovencele au dat o replica serioasa gazdelor, reusind victoria la 4 goluri diferenta.

A fost un inceput greoi de meci, primul gol al intalnirii fiind marcat in minutul 7 de Madalina Zamfirescu, jucatoarea formatiei HCM Baia Mare, imprumutata pentru acest sezon la clubul craiovean. Cele doua formatii nu au gasit solutii in prima jumatate a primei reprize si datorita celor doi portari, Ionica Munteanu si Viktoria Tymosenkova, cu interventii magistrale in ambele tabere. Dupa 20 de minute scorul era egal, 5-5, apoi gazdele s-au distantat la 7-5 in minutul 24. Au urmat 6 minute “negre” pentru gaazde, care nu au mai reusit sa marcheze, primind 6 goluri consecutive.

Cu 4 goluri de recuperat la capatul primelor 30 de minute de joc, gazdele au intrat mult mai determinate la reluare reusind sa micsoreze diferenta la 10-11 in minutul 34. Si in partea secunda portarii au avut un rol determinant, Mirela Pasca avand interventii providentiale la aruncarile gazdelor. Totusi, romascancele nu renunta la lupta si se apropie iar la un singur gol distanta, 13-14 in minutul 41, ritmul jocului devenind mult mai alert, cu mai multe actiuni la ambele porti. Oaspetele se distanteaza din nou, la 19-16 in minutul 50, moment in care jocul este oprit datorita unei pane de curent, sala neavand lumina naturala de ajuns la ora 19.20. Dupa aproximativ 10 minute de pauza, timp in care s-a remediat problema luminii, jocul s-a reluat cu aceeasi formatie craioveana in avantaj. Gazdele nu mai gasesc solutii in ofensiva, iar SCM Craiova pleaca din Moldova cu cele 3 puncte puse in joc.

Asadar SCM Craiova acumuleaza primele 3 puncte in campionat, in timp ce HCM Roman ramane cu punctul obtinut la “U” Alexandrion Cluj, in prima etapa.

HCM Roman: Viktoria Tymosenkova, Paula Visan, Andreea Polocoser – Elena Daniela Babeanu (2 goluri), Raluca Agrigoroaei (1), Diana Drutu, Jasna Toskovic (5), Ana Mara Iuganu (2), Ana-Maria Horobet (1), Carmen Stoleru (5), Daniela Crap (1), Gabriela Mihalschi (1), Lacramioara Cilici, Mirela Vilcu, Anca Caramalau. Antrenor principal: Florentin Pera. Antrenor secund: Viorel Lazar.

SCM Craiova: Ionica Munteanu,  Mirela Pasca – Alexandra Georgescu, Ane Eidem (6), Catalina Cioaric, Elena Florica (2), Andreea Ianasi, Irina Lazarin (1), Madalina Zamfirescu (3), Ana Maria Apipie (2), Aneta Pirvut (6), Ana Maria Tanasie (2), Cyntia Tomescu. Antrenor principal: Aurelian Rosca. Antrenor secund: Gheorghe Sbora.

Evolutia scorului – min.5: 0-0, min. 10: 2-2, min.15: 4-3, min.20: 5-5, min.25: 7-6, min. 30: 7-11, min.35: 10-12, min. 40: 11-13, min.45: 15-17, min.50: 16-19, min.55: 17-21. min. 60: 18-22

Etichete:, , , , , , , , ,