Home » Handbal, International, National » Handbal Feminin: Tricolorele castiga in primul joc al turneului disputat in Franta: Romania-Japonia 23-18

romania handbal feminin Nationala Romaniei de handbal feminin a disputat astazi primul joc din turneul de pregatire din Franta, tricolorele reusind victorie in fata Japoniei  la 5 goluri diferenta.

Inainte de Campionatul Mondial din Serbia, ce se desfasoara in perioada 5 – 22 decembrie, nationala de handbal feminin a Romaniei disputa ultimele meciuri de pregatire in Franta, in sistem eliminatoriu, semifinale urmate de  finala mica si finala mare.

In primul joc, programat astazi, Romania a intalnit nationala Japoniei, asiaticele incepand curajos partida, cu un avantaj de 3 goluri pe tabela in minutul 6, 0-3. Selectionerul Gheorghe Tadici solicita timeout si Romania isi intra in ritm, reusind 6 goluri consecutive.

Japonezele s-au mai apropiat de cateva ori la un singur gol diferenta, romancele terminand prima repriza cu doua goluri avantaj, 10-8, paula Ungureanu avand, din nou, parade de exceptia in poarta tricolorelor.

Japonezele s-au apropiat iar la un gol diferenta in minutul 37, 12-11, apoi elevele antrenate de Gheorghe Tadici reusesc 4 goluri consecutiv, avand 16-11 in minutul 44. Tricolorele au dominat restul partidei, tabela aratand in doua randuri un avantaj de 7 goluri pentru romance, 21-14 (min. 53) si 23-16 (min. 58. Asiaticele mai marcheaza doua goluri pe finalul partidei, Romania castigand in cele din urma cu 23-18.

Maine, cu incepere de la ora 18.00 Romania intalneste Franta in finala turneului, gazdele trecand  cu acelasi scor, 23-18, de Tunisia.

Romania: Ungureanu, Dedu, Pasca – Dinca (1 gol), Pintea, Nechita (2), Neagu (1), Bradeanu (1), Perianu (3), Marin (5), Ardean Elisei (5), Ciuciulete (2), Zamfir, Manea (1), Chiper (2). Antrenor: Gheorghe Tadici.

Etichete:, , , , , , , , ,